300 plus. Jak złożyć wniosek o wyprawkę na "Dobry Start" roku szkolnego? 1 września za pasem

Rok szkolny rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. Wielu rodziców może skorzystać ze wsparcia finansowego na przybory szkolne dla swoich dzieci w postaci wyprawki 300 plus. Warto się pospieszyć, jeśli chce się dostać pieniądze jeszcze we wrześniu. Jak złożyć wniosek?

300 plus jest przyznawane kolejny rok. To zwyczajowa nazwa dla programu "Dobry Start". W jego ramach rodzice dzieci w wieku szkolnym otrzymują wyprawkę w wysokości 300 zł na początek roku szkolnego. 

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

300 plus - jak złożyć wniosek?

Od bieżącego roku wniosek o 300 plus można złożyć jedynie online. Do wyboru mamy jeden z trzech sposobów. Przez:

  • portal emp@tia
  • bankowość elektroniczną
  • portal PUE ZUS.

Szczegółowa instrukcja jak tego zrobić zamieszczona została na poniższym wideo:

 

Wnioski o 300 plus rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który także od tego roku zajmuje się wypłatą świadczenia. Proces został w pełni zautomatyzowany. W przyszłości to samo czeka 500 plus. Środki z 300 plus są przekazywane bezpośrednio na konto, nie można otrzymać ich w formie gotówkowej.

300 plus - do kiedy złożyć wniosek?

Wnioski są przyjmowane do 30 listopada 2021 roku. Warto jednak zrobić to wcześniej. Jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. Przekroczenie tego terminu oznacza, że środki z 300 plus trafią na konto dopiero po dwóch miesiącach od złożenia wniosku. 

Dla kogo 300 plus?

300 plus przeznaczone jest dla rodziców i opiekunów dzieci, które uczą się w szkole i nie przekroczyły 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. "Doby start" przysługuje każdemu uprawnionemu niezależnie od dochodów. Dofinansowanie nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów. 

Więcej o: