300 plus dopadła inflacja. Wyprawka droższa o 40 proc. niż przed pandemią

300 plus to świadczenie na wyprawkę szkolną. Jego wartość jednak szybko maleje przez wysoką inflację. Nie ominęła ona artykułów szkolnych, które szybko drożeją. Wniosek o 300 plus wciąż jednak warto złożyć.

Świadczenie "Dobry Start" czyli 300 plus, to wyprawka na dobry start do szkoły. Jego wartość jednak szybko maleje. Powodem jest oczywiście rosnąca inflacja. Ta przekroczyła już 5 proc., co jest najwyższym wynikiem od dekady. 

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

300 plus warte coraz mniej

Z analizy "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że  rodzice dzieci w wieku szkolnym na artykuły szkolne będą musieli przeznaczyć w tym roku ponad 90 zł. To przeszło 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku i ponad 40 proc. więcej niż przed pandemią. W koszyku znalazło się po jednym podstawowym produkcie.

Nie wliczono podręczników, darmowych dla uczniów podstawówki. W szkole średniej trzeba je już kupić, to kilkanaście pozycji, a ich cena waha się od 30 do 50 zł. No i jeszcze trzeba doliczyć sprzęt na WF. Sieci handlowe co prawda oferują obniżki, ale same muszą się liczyć z tym, że dostawcy mniej chętnie dają im niższe ceny

300 plus spotyka więc podobny los, co 500 plus. Siła nabywcza tego drugiego po sześciu latach od wprowadzenia programu spadła do 448 zł.

300 plus - jak złożyć wniosek?

Świadczenie 300 plus jest więc może mniej warte, ale jeszcze bardziej znaczące w obliczu podwyżki cen artykułów szkolnych. Tym bardziej warto szybko złożyć wniosek o świadczenie. Jeśli zrobicie to do końca sierpnia, pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. O 300 plus można ubiegać się do końca listopada, ale pieniądze z wniosków złożonych od początku września mogą wpłynąć na konto nawet 2 miesiące od przedłożenia dokumentów.

Wniosek o 300 plus można złożyć przez:

  • portal emp@tia
  • bankowość elektroniczną
  • portal PUE ZUS.

 Szczegółowa instrukcja jak to zrobić, zamieszczona została na poniższym wideo:

 

Dla kogo jest 300 plus?

300 zł na wyprawkę przysługuje raz w roku rodzicom dziecka w wieku szkolnym, bez względu na dochód rodzinny. "Dobry start" przysługuje na dzieci do 20. roku życia lub w wieku do 24 lat (w przypadku ucznia z niepełnosprawnością). Wyprawki nie otrzymają rodzice studentów. 

Świadczenie przysługuje również na dzieci w pieczy zastępczej oraz osobom usamodzielnianym opuszczającym pieczę zastępczą. W tych przypadkach wniosek może złożyć rodzina zastępcza, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, a także dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej - czytamy na stronie internetowej ZUS. Świadczenie nie przysługuje natomiast osobom posiadającym dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

Więcej o: