Ministerstwo Kultury pomaga przy odbudowie spalonego kościoła. Resort przeznaczył 400 tys. złotych

Ministerstwo Kultury przeznaczyło 400 tysięcy złotych na odbudowę zabytkowego kościoła, który spłonął w pożarze. Według szacunków, prace przy kościele mogą pochłonąć kilka milionów złotych.

Kościół w Kasparusie w województwie pomorskim spłonął w nocy z 30 na 31 grudnia ubiegłego roku. Budynek powstał w 1926 roku. W krótkim czasie spłonęły drewniane stropy, które runęły w dół ze szczytem budynku i drewnianą wieżą. W wyniku pożaru nikt nie został ranny, jednak z zabytku zostały jedynie zgliszcza - podaje "Gazeta Wyborcza".

Parafię w Kasparusie nie było stać na odbudowę kościoła. Ministerstwo Kultury postanowiło udzielić pomocy finansowej.

Spalony kościół. Ministerstwo Kultury pomaga przy odbudowie

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w niedzielę i była poświęcona odbudowie spalonego kościoła, wiceminister resortu Jarosław Sellin ogłosił, że Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS) przeznaczyło 400 tysięcy złotych na odbudowę obiektu z programu "Ochrona Zabytków". - Kościół został wpisany do rejestru zabytków i jako nasze dziedzictwo kulturowe zasługuje na opiekę państwa - powiedział Sellin.

Zobacz wideo Tusk: Nie dajcie sobie wmówić, że ludzie atakują Kościół. To zjawiska wewnątrz Kościoła niszczą Kościół, Kaczyński niszczy Kościół

Wiceminister przypomniał, że resort zareagował na pożar natychmiast, przekazując 40 tysięcy złotych przez podległego resortowi pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Ochrona dziedzictwa kulturowego, a zwłaszcza zabytków, to jeden z priorytetów MKDNiS. Od 2015 r., kiedy na ten cel przeznaczano rocznie 80 mln zł, cały czas zwiększamy tę kwotę i obecnie wynosi ona 160 mln zł, a od przyszłego roku będzie to 200 mln zł. - dodał.

Odbudowa kościoła może pochłonąć kilka milionów złotych

Z zapowiedzi Jarosława Sellina wynika, że Ministerstwo Kultury w przyszłości przeznaczy kolejne środki na odbudowę spalonego kościoła. - To nie jest kwota wystarczająca - powiedział wiceszef resortu, nawiązując do kwoty 400 tysięcy złotych, cytowany przez PAP. - To pierwszy etap. Trzeba będzie uruchomić także drugą i trzecią transzę - dodał.

Wniosek o dofinansowanie prac budowlanych przy zniszczonym kościele oraz konserwacji zachowanych ścian zewnętrznych złożyła parafia w Kasparusie - informuje PAP. Odtworzona ma być dotychczasowa forma architektoniczna oraz układ przestrzenny. Fundamenty zostaną wzmocnione, a zachowane ściany nawy głównej i prezbiterium zostaną poddane konserwacji i dodatkowo wzmocnione od wewnątrz. Szacuje się, że prace przy świątyni pochłoną kilka milionów złotych.

Więcej o: