Emerytury i renty w 2022 r. O ile wzrosną świadczenia? "Najwyższa waloryzacja od wielu lat"

W projekcie budżetu na 2022 rok przewidziano wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w wysokości 104,89 procent. Waloryzacja zaplanowana jest na 1 marca przyszłego roku.
Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych ma wynieść 104,89 proc. Fundusz płac w państwowej sferze budżetowej wzrośnie o około 4,4 proc. i zostanie przywrócony fundusz nagród - informuje PAP.

Zmiany w 500 plus (zdjęcie ilustracyjne)Koniec z 500 plus już za półtora roku "W 2023 r. budżet się nie zepnie"

Waloryzacja emerytur i rent 2022. Będzie najwyższa od lat?

"Zakładając, że Ministerstwo Finansów bardzo ostrożnie szacuje waloryzację emerytur, to już śmiało można powiedzieć, że przekroczy ona 5 proc. Myślę, że może być w okolicy 105,5 proc. Najwyższa waloryzacja od wielu lat. Chociaż jej finalną wysokość poznamy na początku roku" - komentuje na Twitterze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Emerytury i renty podlegają waloryzacji każdego roku od dnia 1 marca. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia przez wskaźnik waloryzacji. Eksperci prognozowali, że waloryzacja emerytur w 2022 roku będzie rekordowa ze względu na rosnącą inflację.

Mateusz Morawiecki i Jarosław KaczyńskiRząd przyjął projekt budżetu na 2022 r. Ekonomista: Dane nic niewarte

Rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok

W przyjętym przez rząd projekcie budżetu zapisano, że w tym roku polska gospodarka ma wzrosnąć o 4,9 procent, a w przyszłym o 4,6 procent. Średnioroczna inflacja w przyszłym roku ma wynieść 3,3 procent, a maksymalny deficyt budżetowy ma wynieść 30 miliardów złotych.

W projekcie zapisano również większe wydatki na ochronę zdrowia i obronność, a także zagwarantowano pieniądze na rządowe programy społeczne oraz waloryzację emerytur. Projekt budżetu będzie konsultowany przez Radę Dialogu Społecznego. Pod koniec września ponownie zajmie się nim Rada Ministrów, po czym dokument trafi do Sejmu.

Więcej o: