Afganistan czeka kryzys finansowy. Talibowie bez dostępu do rezerw walutowych

Bank centralny Afganistanu nie ma dostępu do większości z 9 miliardów dolarów rezerw walutowych, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił dostęp do jego zasobów. Niedobór dolarów może osłabić tamtejszą walutę i podnieść inflację.
Zobacz wideo Talibowie przejęli władzę w Afganistanie

Talibowie, którzy przejęli władzę w Afganistanie, będą mierzyli się z kryzysem finansowym. Bank centralny tego kraju nie ma dostępu do większości rezerw walutowych, a niektóre kraje wstrzymały pomoc finansową.

Afganistan. Większość rezerw walutowych jest za granicą

Bank centralny Afganistanu ma około 9 miliardów dolarów rezerw walutowych, jednak ich przeważająca większość znajduje się za granicą. 7 miliardów dolarów jest w systemie amerykańskich rezerw federalnych - powiadomił na Twitterze Ajmal Ahmady, były szef afgańskiego banku centralnego, który 15 sierpnia uciekł z kraju. W osobnym wpisie wyjaśnił, że rezerwy dolarów są "bliskie zera", ponieważ w niedzielę afgański bank centralny nie otrzymał zaplanowanej dostawy gotówki ze Stanów Zjednoczonych. Tego samego dnia talibowie wkroczyli do Kabulu. Afganistan co kilka tygodni otrzymywał dostawy dolarów w gotówce z powodu dużego deficytu bilansu obrotów bieżących.

Ahmady ocenia, że niedobór dolarów może przełożyć się przede wszystkim na osłabienie afgańskiej waluty i wzrost inflacji. "Taliban wygrał militarnie - a teraz musi rządzić. To nie będzie łatwe" - stwierdził były szef banku centralnego Afganistanu.

Co więcej, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oświadczył w środę, że Afganistan nie będzie miał dostępu do zasobów MFW, w tym również nowego przydziału rezerw (SDR) - podaje BBC.  Rzecznik MWF wyjaśnił, że decyzję podjęto z powodu niepewności społeczności międzynarodowej w sprawie uznania rządu w Afganistanie. 23 sierpnia bank centralny Afganistanu miał otrzymać ponad 370 milionów dolarów. Fundusze te miały wspomóc kraj w kryzysie gospodarczym.

Afganistan przejęty przez talibów

Przypomnijmy, że Afganistan w ciągu zaledwie kilku dni został przejęty przez talibów. Były prezydent Aszraf Ghani uciekł z kraju do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tymczasem poszczególne kraje zachodnie, które miały w Afganistanie kontyngenty wojskowe i swoje inne placówki, prowadzą akcję ewakuacyjną swoich obywateli oraz afgańskich współpracowników, którzy zabierani są z lotniska w Kabulu. Tysiące zdesperowanych mieszkańców chciało uciec z tego kraju. Próbowali dostać się do samolotów, biegając po lotnisku tuż przy startujących maszynach, aby złapać się za wystające elementy.

Sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna: amerykańskie wojsko, które miało kontrolę nad lotniskiem w Kabulu (jedynym, z którego można się wydostać z Afganistanu) przekazało, że nie jest w stanie tej kontroli utrzymać. Więcej na ten temat przeczytaj TUTAJ.

Najważniejsze i najświeższe informacje z Afganistanu:

Ewakuacja z Afganistanu. Kolejny samolot wylądował w Warszawie

Andrzej Duda podpisał postanowienie o wysłaniu kontyngentu wojskowego do Afganistanu

Przedstawiciel talibów: Nie będzie systemu demokratycznego. Zdradza, kto może pełnić rolę prezydenta

Więcej o: