Talibowie, którzy przejęli władzę w Afganistanie, będą mierzyli się z kryzysem finansowym. Bank centralny tego kraju nie ma dostępu do większości rezerw walutowych, a niektóre kraje wstrzymały pomoc finansową.
Bank centralny Afganistanu ma około 9 miliardów dolarów rezerw walutowych, jednak ich przeważająca większość znajduje się za granicą. 7 miliardów dolarów jest w systemie amerykańskich rezerw federalnych - powiadomił na Twitterze Ajmal Ahmady, były szef afgańskiego banku centralnego, który 15 sierpnia uciekł z kraju. W osobnym wpisie wyjaśnił, że rezerwy dolarów są "bliskie zera", ponieważ w niedzielę afgański bank centralny nie otrzymał zaplanowanej dostawy gotówki ze Stanów Zjednoczonych. Tego samego dnia talibowie wkroczyli do Kabulu. Afganistan co kilka tygodni otrzymywał dostawy dolarów w gotówce z powodu dużego deficytu bilansu obrotów bieżących.
Ahmady ocenia, że niedobór dolarów może przełożyć się przede wszystkim na osłabienie afgańskiej waluty i wzrost inflacji. "Taliban wygrał militarnie - a teraz musi rządzić. To nie będzie łatwe" - stwierdził były szef banku centralnego Afganistanu.
Co więcej, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oświadczył w środę, że Afganistan nie będzie miał dostępu do zasobów MFW, w tym również nowego przydziału rezerw (SDR) - podaje BBC. Rzecznik MWF wyjaśnił, że decyzję podjęto z powodu niepewności społeczności międzynarodowej w sprawie uznania rządu w Afganistanie. 23 sierpnia bank centralny Afganistanu miał otrzymać ponad 370 milionów dolarów. Fundusze te miały wspomóc kraj w kryzysie gospodarczym.
Przypomnijmy, że Afganistan w ciągu zaledwie kilku dni został przejęty przez talibów. Były prezydent Aszraf Ghani uciekł z kraju do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tymczasem poszczególne kraje zachodnie, które miały w Afganistanie kontyngenty wojskowe i swoje inne placówki, prowadzą akcję ewakuacyjną swoich obywateli oraz afgańskich współpracowników, którzy zabierani są z lotniska w Kabulu. Tysiące zdesperowanych mieszkańców chciało uciec z tego kraju. Próbowali dostać się do samolotów, biegając po lotnisku tuż przy startujących maszynach, aby złapać się za wystające elementy.
Sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna: amerykańskie wojsko, które miało kontrolę nad lotniskiem w Kabulu (jedynym, z którego można się wydostać z Afganistanu) przekazało, że nie jest w stanie tej kontroli utrzymać. Więcej na ten temat przeczytaj TUTAJ.
Najważniejsze i najświeższe informacje z Afganistanu:
Ewakuacja z Afganistanu. Kolejny samolot wylądował w Warszawie
Andrzej Duda podpisał postanowienie o wysłaniu kontyngentu wojskowego do Afganistanu
Przedstawiciel talibów: Nie będzie systemu demokratycznego. Zdradza, kto może pełnić rolę prezydenta