Protesty rolników. Kołodziejczak zapowiada, że będą przybierać na sile. "To jest wojna z rządem"

- To jest wojna z rządem. Będzie przybierać na sile. My łatwo nie oddamy tego, co posiadamy - powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak w rozmowie z RMF FM. Na środę rolnicy zaplanowali blokady polskich dróg i zapowiadają kolejne.
Zobacz wideo Czy kolejna pandemia zostanie podana na talerzu? Odpowiada prezeska CIWF Polska

Protesty Agrounii trwają drugi dzień. Rolnicy zaplanowali na środę blokady niektórych dróg w kilku województwach. Pełną listę miejsc, w których 25 sierpnia możliwe są utrudnienia przedstawiliśmy dzisiaj rano na Next.gazeta.pl.

Protest rolników na DK15Rolnicy zablokowali drogę. Morawiecki wezwał na pomoc szefa MSW

Agrounia zapowiada kolejne protesty. "Chcemy zaprosić premiera na zakupy. Chcemy, żeby pan się ocknął i zobaczył, co dzieje się w sklepach"

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiedział, że to dopiero początek protestów. - To jest wojna z rządem. Będzie przybierać na sile. My łatwo nie oddamy tego, co posiadamy. Mamy bardzo dużo do stracenia i musimy to obronić - powiedział w środę w RMF FM. Zapewniał, że blokady dróg będą trwały do skutku.

- Jeżeli premier nie chce podejmować odpowiednich decyzji, nie chce się z nami spotkać i nie stać go na ten gest, to my będziemy go zmuszać, ile się da, ale to wszystko do pewnego stopnia. Mamy godność i nie możemy zgodzić się z taką biernością rządu - stwierdził lider Agrounii. - Chcemy zaprosić premiera na zakupy. Chcemy, żeby pan się ocknął i zobaczył, co dzieje się w sklepach. Ta drożyzna w sklepach, dotyczy wszystkich Polaków. To niestety odbywa się kosztem polskich rolników i producentów żywności - dodał.

Wizyta premiera w BrzydowieMamy komentarz firmy, która wypożyczyła sprzęt rolniczy na wizytę premiera

Czego domagają się rolnicy?

Agrounia, która jest organizatorem protestów twierdzi, że jej celem jest obrona krajowych producentów żywności, w szczególności hodowców trzody chlewnej, którzy ucierpieli z powodu epidemii ASF (afrykańskiego pomoru świń). Domaga się również spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. - Będziemy strajkować do skutku. Zapowiadamy, że 24 i 25 sierpnia będą początkiem tego wszystkiego, co będzie się działo jesienią - powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Rząd jest w trakcie wypracowywania szeregu ustaw, które będą miały na celu wsparcie rolnictwa w Polsce - stwierdził w ubiegłym tygodniu Morawiecki. Szef rządu mówił, że szczegóły Polskiego Ładu dla rolnictwa mają zostać ujawnione we wrześniu, a program wsparcia będzie się skupiał na powszechności ubezpieczeń dla rolników, na rekompensatach za skutki klęsk żywiołowych oraz na zapewnieniu rolnikom odpowiednich cen skupu żywności.

Więcej o: