Protesty rolników. Kołodziejczak zapowiada, że będą przybierać na sile. "To jest wojna z rządem"

- To jest wojna z rządem. Będzie przybierać na sile. My łatwo nie oddamy tego, co posiadamy - powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak w rozmowie z RMF FM. Na środę rolnicy zaplanowali blokady polskich dróg i zapowiadają kolejne.
Zobacz wideo Czy kolejna pandemia zostanie podana na talerzu? Odpowiada prezeska CIWF Polska

Protesty Agrounii trwają drugi dzień. Rolnicy zaplanowali na środę blokady niektórych dróg w kilku województwach. Pełną listę miejsc, w których 25 sierpnia możliwe są utrudnienia przedstawiliśmy dzisiaj rano na Next.gazeta.pl.

Agrounia zapowiada kolejne protesty. "Chcemy zaprosić premiera na zakupy. Chcemy, żeby pan się ocknął i zobaczył, co dzieje się w sklepach"

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiedział, że to dopiero początek protestów. - To jest wojna z rządem. Będzie przybierać na sile. My łatwo nie oddamy tego, co posiadamy. Mamy bardzo dużo do stracenia i musimy to obronić - powiedział w środę w RMF FM. Zapewniał, że blokady dróg będą trwały do skutku.

- Jeżeli premier nie chce podejmować odpowiednich decyzji, nie chce się z nami spotkać i nie stać go na ten gest, to my będziemy go zmuszać, ile się da, ale to wszystko do pewnego stopnia. Mamy godność i nie możemy zgodzić się z taką biernością rządu - stwierdził lider Agrounii. - Chcemy zaprosić premiera na zakupy. Chcemy, żeby pan się ocknął i zobaczył, co dzieje się w sklepach. Ta drożyzna w sklepach, dotyczy wszystkich Polaków. To niestety odbywa się kosztem polskich rolników i producentów żywności - dodał.

Czego domagają się rolnicy?

Agrounia, która jest organizatorem protestów twierdzi, że jej celem jest obrona krajowych producentów żywności, w szczególności hodowców trzody chlewnej, którzy ucierpieli z powodu epidemii ASF (afrykańskiego pomoru świń). Domaga się również spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. - Będziemy strajkować do skutku. Zapowiadamy, że 24 i 25 sierpnia będą początkiem tego wszystkiego, co będzie się działo jesienią - powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Rząd jest w trakcie wypracowywania szeregu ustaw, które będą miały na celu wsparcie rolnictwa w Polsce - stwierdził w ubiegłym tygodniu Morawiecki. Szef rządu mówił, że szczegóły Polskiego Ładu dla rolnictwa mają zostać ujawnione we wrześniu, a program wsparcia będzie się skupiał na powszechności ubezpieczeń dla rolników, na rekompensatach za skutki klęsk żywiołowych oraz na zapewnieniu rolnikom odpowiednich cen skupu żywności.

Więcej o: