Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 lipca 2021 r. strażnicy miejscy i gminni będą mieli prawo do wystawiania mandatów nie tylko przekraczającym prędkość osobom prowadzącym hulajnogi elektryczne, ale również rowerzystom.
Zobacz wideo
Hulajnogi elektryczne. Co wolno? Czego nie wolno? [Źródło: KWP Olsztyn]
Nowy mandat dla kierujących hulajnogami i rowerzystów
Zmiana wejdzie w życie już w poniedziałek 30 sierpnia, a określona została w artykule 86a Kodeksu wykroczeń. Mowa w nim o karach za nieprzestrzeganie niektórych obowiązujących od 20 maja przepisów dotyczących użytkowania hulajnóg elektrycznych. Zgodnie z treścią nowego zapisu, "kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany". Kary nie wymieniono w taryfikatorze, zatem mandat za te przewinienia może wynieść od 20 do 500 zł.
Jazda hulajnogą elektryczną. Co jest zabronione?
- Od 20 maja, w związku z nowelizacją prawa o ruchu drogowym, osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi, mogą jeździć po drogach dla rowerów lub pasach ruchu dla rowerów, z dopuszczalną prędkością 20 km/h.
- Jeśli nie ma do dyspozycji takiej ścieżki, można poruszać się po jezdni z maksymalną prędkością 20 km/h, ale tylko wtedy, kiedy maksymalna dozwolona prędkość na jezdni nie jest wyższa niż 30 km/h;
- Gdy wynosi ona więcej, kierujący hulajnogą ma prawo jechać po chodniku z zachowaniem prędkości zbliżonej do prędkości pieszego. Korzystając z chodnika, trzeba pamiętać o ustąpieniu pierwszeństwa pieszym.
- Kierujący hulajnogami mający mniej niż 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Młodsze dzieci, poniżej 10. roku życia, hulajnogą elektryczną mogą jeździć jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką dorosłego.
- Hulajnogi elektrycznej nie można prowadzić w stanie nietrzeźwości. Zabronione jest także przewożenie innych osób lub zwierząt.