Był pozew, jest ugoda. AstraZeneca dostarczy zaległe szczepionki na koronawirusa

Pod koniec kwietnia Komisja Europejska wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie AstraZeneca za nieprzestrzeganie umowy w sprawie dostawy szczepionek przeciw Covid-19. Konflikt udało się w końcu rozwiązać.

Jest ugoda między Komisją Europejska a firmą AstraZeneca w sprawie dostaw szczepionek, która kończy spór sądowy. Przewiduje ona, że koncern dostarczy zaległych 200 milionów preparatów. Do końca roku ma to być 135 milionów dawek, a w pierwszym kwartale przyszłego roku pozostałych 65 milionów.

Zobacz wideo Prezydent przeciw obowiązkowym szczepieniom. Dr Karauda komentuje

AstraZenceca dostarczy Unii zaległe dawki szczepionki

Pozew przeciwko AstraZenece za nieterminowe dostawy szczepionek Bruksela skierowała w kwietniu i domagała się kar finansowych. Umowa, którą Komisją Europejska podpisała z firmą w imieniu unijnych krajów, przewidywała dostawy 300 milionów dawek do końca roku, z czego w pierwszym półroczu miało być dostarczonych 180 milionów. Na razie firma dostarczyła 100 milionów dawek.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie AstraZeneca za nieprzestrzeganie umowy w sprawie dostawy szczepionek przeciw Covid-19 pod koniec kwietnia. AstraZeneca uważała od początku, że zarzuty są bezpodstawne.

Szczepionka AstraZenecaNaukowcy: Opóźnienie 2. i 3. dawki AstraZeneca zwiększa odporność

Europejskie władze apelują o szczepienia

Na europejski rynek zostały dopuszczone dwudawkowe szczepionki konsorcjum BioNTech i Pfizer, oraz firm Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkowa Johnson&Johnson.

Europejska Agencja Leków apeluje do mieszkańców Unii o szczepienie się przeciw COVID-19. Podkreśla, że tylko pełne zaszczepienie stanowi ochronę przed koronawirusem. Marco Cavaleri, szef zespołu odpowiedzialnego za ocenę szczepionek w unijnej agencji podkreślił, że szczepionki autoryzowane w Unii chronią przed zakażeniem i mutacjami.

Szczepienia (zdjęcie ilustracyjne)Johnson & Johnson i AstraZeneca pracują nad modyfikacją szczepionek

Więcej o: