Prezydent Andrzej Duda podjął w czwartek decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pasie przygranicznym z Białorusią. Stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 30 dni. Obejmuje 183 miejscowości - 115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim.
W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, rząd zapowiedział rekompensaty dla poszkodowanych firm. - Propozycja jest już gotowa. W najbliższych dwóch dniach zostanie przyjęta przez Radę Ministrów. W ekstraordynaryjny sposób trafi pod obrady Sejmu - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. - Ma to być średnio 65 proc. przychodu za ostatnie trzy miesiące - dodał.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński wyjaśnił, że odszkodowania zostaną przyznane około 250 podmiotom, głównie z branży turystycznej. - Nie chcemy, żeby mieli z tego powodu trwałe straty - powiedział. Wnioski w sprawie rekompensat mają być weryfikowane przez wojewodów.
"Analizując wnioski o udzielenie ulgi lub umorzenie należności, pracownicy ZUS wezmą pod uwagę skutki wprowadzenia stanu wyjątkowego w miejscowościach przy granicy z Białorusią. Zachęcamy przedsiębiorców do kontaktu z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy podpowiedzą, z jakiego wsparcia można skorzystać w tej sytuacji i pomogą w przygotowaniu odpowiedniego wniosku" - podkreślała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska cytowana w komunikacie.
Przedsiębiorca, który ma problem z płatnościami składek może skorzystać z kilku rodzajów ulg w ZUS. Jeśli spodziewa się, że w najbliższym czasie nie będzie w stanie opłacić bieżących składek, może złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Jeżeli zaległość już powstała, przedsiębiorca może zawrzeć z ZUS układ ratalny, by zadłużenie spłacić w dogodnych ratach, w terminach uzgodnionych z Zakładem. Na mocy tarczy antykryzysowej ZUS udziela obu tych ulg bez opłaty prolongacyjnej, gdy chodzi o składki z okresu od stycznia 2020 roku.
Przedsiębiorca, który opłacił zaległe składki, może skorzystać z "anulowania" odsetek. ZUS przypomina, że dotyczy to należności za okres od stycznia 2020 roku. Instytucja może odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę, gdy przedsiębiorca opłacił składki, ale po ustawowym terminie płatności.
"Jeśli przedsiębiorca poniósł straty materialne w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń, ZUS może mu umorzyć należności z tytułu składek, ze względu na obowiązujące przepisy prawa umorzeniu w tej sytuacji mogą podlegać składki wyłącznie na jego własne ubezpieczenia" - wskazała prof. Uścińska.
Umorzenie przysługuje, gdy płatnik ze względu na sytuację majątkową i rodzinną nie jest w stanie opłacić należności. Dotyczy to przypadków, kiedy opłacenie składek spowodowałoby zbyt ciężkie skutki dla przedsiębiorcy oraz jego rodziny i mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia działalności. Do wniosku o umorzenie należy dołączyć dokumenty potwierdzające konkretne straty materialne.
O wsparcie przy wyborze formy pomocy można zwrócić się do doradcy ds. ulg i umorzeń w swoim oddziale ZUS. Doradca pomoże też wypełnić wniosek i skompletować potrzebne dokumenty. Można z nim porozmawiać telefonicznie, umówić się na spotkanie w placówce ZUS lub na e-wizytę.