Stan wyjątkowy w Polsce. Będą rekompensaty dla firm. Rząd podał szczegóły

- Propozycja jest już gotowa. W najbliższych dwóch dniach zostanie przyjęta przez Radę Ministrów. Ma to być średnio 65 proc. przychodu za ostatnie trzy miesiące - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej. Szef MSWiA Mariusz Kamiński dodał, że chodzi o około 250 firm, głównie z branży turystycznej.
Zobacz wideo Ochojska: Wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy to pomysł haniebny

Prezydent Andrzej Duda podjął w czwartek decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pasie przygranicznym z Białorusią. Stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 30 dni. Obejmuje 183 miejscowości - 115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim.

Pełną listę ograniczeń w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego można znaleźć w poniższym artykule Gazety.pl:

Stan wyjątkowyStan wyjątkowy w Polsce. Co grozi za złamanie przepisów?

Stan wyjątkowy. Rząd zapowiada odszkodowania dla przedsiębiorców

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, rząd zapowiedział rekompensaty dla poszkodowanych firm. - Propozycja jest już gotowa. W najbliższych dwóch dniach zostanie przyjęta przez Radę Ministrów. W ekstraordynaryjny sposób trafi pod obrady Sejmu - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. - Ma to być średnio 65 proc. przychodu za ostatnie trzy miesiące - dodał.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński wyjaśnił, że odszkodowania zostaną przyznane około 250 podmiotom, głównie z branży turystycznej. - Nie chcemy, żeby mieli z tego powodu trwałe straty - powiedział. Wnioski w sprawie rekompensat mają być weryfikowane przez wojewodów.

Obszar objęty stanem wyjątkowymStan wyjątkowy. W poniedziałek Sejm zajmie się rozporządzeniem prezydenta

Stan wyjątkowy. W poniedziałek głosowanie w Sejmie

W poniedziałek o godz. 16.30 zbierze się Sejm. Posłowie zajmą się rozporządzeniem dotyczącym wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią, które w czwartek podpisał prezydent Andrzej Duda. Jak informował w ubiegłym tygodniu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości, przewidziano wystąpienie przedstawiciela prezydenta, wystąpienia klubowe, pytania i odpowiedzi przedstawicieli rządu. Następnie ma się odbyć głosowanie. Klub Lewicy zapowiedział złożenie wniosku o uchylenie prezydenckiego rozporządzenia - przekazała Informacyjna Agencja Radiowa. 

Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego była argumentowana rosnącą liczbą imigrantów na granicy. Przedstawiciele rządu mówili też o bezpieczeństwie mieszkańców regionów przygranicznych w związku z wojskowymi manewrami Zapad 2021. Jednak w treści uzasadnienia nie było ani słowa o manewrach, za to podnoszona była obecność przy granicy osób, których prawa "zakłócają" działania funkcjonariuszy. 

Wcześniej rząd Łotwy ogłosił stan wyjątkowy w rejonach granicznych z Białorusią. Stan nadzwyczajny obowiązuje też na Litwie.

Więcej o: