Rezerwiści zostaną z wnukami? Wiceszef MON: Nie powołujemy osób w starszym wieku

Doniesienia o wzywaniu na ćwiczenia wojskowe osób po 60-tce Ministerstwo Obrony Narodowej nazywa "żartem". Ustawa o powszechnym obowiązku obrony pozwala jednak na powoływanie rezerwistów w takim wieku.

- Zdajemy sobie sprawę, że szkolenia rezerwy muszą się odbywać i one będą się odbywały, ale nie powołujemy osób w starszym wieku. My powołujemy wszystkich tych, którzy są w naszych zasobach rezerwowych. I te osoby, które mają karty powołania mobilizacyjne, zdają sobie z tego sprawę, że w każdej chwili na ćwiczenia - krótsze czy dłuższe - muszą być powołane - powiedział w piątek w Polskim Radiu 24 wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Zobacz wideo Pierwsze w historii tankowanie samolotu przez drona

60-latkowie dostaną powołania?

W internecie można jednak znaleźć komentarze rezerwistów po 60-tce, którzy skarżą się, że otrzymali wezwanie na ćwiczenia. Na zmobilizowanie starszych mężczyzn pozwala ustawa o powszechnym obowiązku obrony. "Obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy, począwszy od dnia, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt pięć lat życia, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski - sześćdziesiąt trzy lata życia - czytamy w artykule 58 wskazanej ustawy.

Jak poinformował zespół prasowy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w odpowiedzi na pytanie portalu naTemat.pl o powołania na ćwiczenia osób starszych, podoficerowie i oficerowie rezerwy w wieku do 63 lat mogą mieć nadany przydział mobilizacyjny do jednostek wojskowych i tym samym mogą być wzywani na ćwiczenia wojskowe żołnierzy rezerwy, zwłaszcza w przypadku posiadania przez nich szczególnych kwalifikacji i specjalności wojskowych.

Wojciech Skurkiewicz dopytywany przez PR24 o wiek graniczny rezerwistów potwierdził informacje podane przez wojsko w odpowiedzi dla naTemat.pl. Jak wyjaśnił wiceminister, jest on podobny jak w przypadku Wojsk Obrony Terytorialnej. - Jest nieco inaczej, jeżeli chodzi o oficerów, bo ten wiek jest nieco wyższy. Jeżeli chodzi o korpus szeregowy to jest bodajże 55. rok życia, więc to są takie informacje nie do końca sprawdzone" - stwierdził wiceminister obrony narodowej. 

Więcej o: