Jarosław Kaczyński: Ani Orlen, ani banki nie przejmą akcji TVN. "Stacja sceptyczna wobec PiS"

- Przypuszczam też, o czym mówię z bólem, że po zmianach, w dalszym ciągu będzie to stacja, która będzie z daleko posuniętym sceptycyzmem odnosiła się do PiS i jej rządów. Tak o stacji TVN mówi w wywiadzie dla PAP Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, udzielił obszernego wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. Odniósł się w nim do najistotniejszych kwestii takich jak polexit, Krajowy Plan Odbudowy czy "lex TVN".

Zobacz wideo Anna Kornecka była gościnią Porannej rozmowy Gazeta.pl (15.09)

Jarosław Kaczyński o zakupie TVN przez państwowe spółki

Na początku sierpnia Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej, która jest bezpośrednim uderzeniem w stację TVN. Część komentatorów wskazywało, że celem ustawy jest przejęcie TVN-u przez Skarb Państwa.

Marek Suski, poseł odpowiedzialny za ustawę "lex TVN", zapewniał wcześniej w swoich wypowiedziach, że tak nie jest. Jego stanowisko potwierdził w środę Jarosław Kaczyński

- Chcę jasno powiedzieć: żadne państwowe spółki - ORLEN, PGNiG, banki nie przejmą udziałów TVN, co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. Przypuszczam, że to w dalszym ciągu będzie kapitał zagraniczny, tylko zgodnie z limitami, które obowiązują w UE - stwierdził prezes PiS. - Przypuszczam też, o czym mówię z bólem, że po zmianach, w dalszym ciągu będzie to stacja, która będzie z daleko posuniętym sceptycyzmem odnosiła się do PiS i jej rządów - dodał. 

Jarosław Kaczyński stwierdził również, iż ustawa medialna "jest konieczna", by w Polsce obowiązywały przepisy "takie jak gdzie indziej".  

Donald TuskTusk komentuje decyzję KE. "Za obsesję Kaczyńskiego płacą wszyscy"

Prezes PiS o KPO: Nie ma merytorycznych przeszkód, by został zatwierdzony

Lider Zjednoczonej Prawicy odniósł się też do tymczasowego zablokowania Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska na początku września poinformowała bowiem, że wstrzymuje analizę polskiego KPO. Kilkadziesiąt miliardów euro wsparcia najprawdopodobniej nie trafi więc do Polski w tym roku. 

- Wolałbym, aby był już zatwierdzony, ale z mojej wiedzy wynika, że żadnych merytorycznych zastrzeżeń nie ma - stwierdził prezes PiS. - W dalszym ciągu uważam, że jest bardzo duża szansa na to, żeby Plan był w niedługim czasie zatwierdzony - dodał. 

Czy jest szansa na odmrożenie środków z KPO? Według nieoficjalnych informacji "Dziennika Gazety Prawnej" Bruksela i Warszawa przygotowują się do wznowienia rozmów na ten temat. Celem jest wypracowanie kompromisu. Utrudnić go może jednak wniosek premiera Mateusza Morawieckiego złożony do Trybunału Konstytucyjnego. TK ma wypowiedzieć się jeszcze we wrześniu na temat wyższości prawa unijnego nad polskim. 

Ulica Imperatora KaczyńskiegoUlica Imperatora Kaczyńskiego w Pyskowicach w Google Maps

Więcej o: