Skandal przy międzynarodowym raporcie, w jego środku szefowa MFW. Chiny miały być "przesuwane" w górę rankingu

Bank Światowy kończy z publikacją raportu Doing Business. Był to bardzo ceniony na całym świecie ranking państw pod względem warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Przeprowadzony audyt wykazał manipulacje przy jego przygotowywaniu. W samym środku skandalu jest obecna szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa, która już poinformowała, że "zdecydowanie nie zgadza się z ustaleniami".
Zobacz wideo Prąd coraz droższy. "Ceny niektórych produktów mogą wzrosnąć nawet o 20%"

Raport Doing Business był rokrocznie publikowany przez Bank Światowy. Badano w nim warunki dla prowadzenia biznesu, panujące w danym kraju. Porównywano kraje m.in. pod względem zasad rozpoczęcia działalności, konstrukcji systemu podatkowego, dostępu do finansowania, reguł dla handlu zagranicznego, przepisów dotyczących egzekwowania długów itd. Raport był cennym źródłem wiedzy m.in. dla firm zagranicznych, rządów czy ekonomistów.

W ostatniej edycji rankingu, opublikowanej w 2019 r., Polska zajęła 40. miejsce (co oznaczało trzeci spadek z rzędu). Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazła się Nowa Zelandia, na drugim Singapur, a podium zamknął Hongkong. W pierwszej dziesiątce znalazła się też : Dania, Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Gruzja, Wielka Brytania, Norwegia i Szwecja.

PKB Polski z solidnym wzrostem Polska spadła w rankingu Doing Business. Wyprzedza nas Litwa i Gruzja

Raport Doing Business. Audyt wykazał manipulacje

Bank Światowy poinformował jednak 16 września, że kończy z publikacjami raportu Doing Business. Wewnętrzne śledztwo wykazało bowiem nieprawidłowości w przygotowywaniu zestawieniu, w które zamieszani mieli być m.in. dyrektor generalna instytucji w latach 2017-2019 Kristalina Georgiewa (od 2019 r. szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego) oraz szef Banku Światowego w latach 2012-2019 Jim Yong Kim. Dochodzenie trwało od ponad roku i było powodem, dla którego Bank Światowy nie opublikował w 2020 r. nowej edycji raportu. 

Bank Światowy poinformował, że w przyszłości będzie pracował nad "nowym podejściem do oceny klimatu biznesowego i inwestycyjnego" w poszczególnych krajach.

Jak wykazało dochodzenie, manipulacje miały dotyczyć m.in. przesuwania Chin w górę zestawienia w edycji rankingu na 2018 (opublikowanego w 2017 r.). Według raportu opublikowanego przez Bank Światowy, chińscy decydenci mieli być niezadowoleni ze spadku na 85. pozycję, którą pierwotnie miały zająć Chiny w zestawieniu. Ostatecznie Państwo Środka zostało przesunięte na 78. miejsce. Georgieva i Kim mieli negocjować z Chińczykami zmiany metodologii rankingu oraz naciskać w tej sprawie na urzędników Banku Światowego przygotowujących zestawienie. 

Z raportu opublikowanego przez Bank Światowy wynika, że naciski na poprawę wyniku Chin w raporcie Doing Business na 2018 r. zbiegały się w czasie z negocjacjami w sprawie dokapitalizowania instytucji przez ten kraj (podniesienie udziałów Chin w kapitale BŚ). Georgieva miała m.in. w rozmowach z urzędnikami powoływać się na "multilateralizm" i mówić, że instytucja będzie w kłopotach, jeśli kampania negocjacyjna się nie powiedzie. W kwietniu 2018 r. Bank Światowy poinformował o podwyższeniu kapitału wpłaconego przez Chiny o 13 mld dolarów. 

Georgieva nie zgadza się z ustaleniami ws. Doing Business

Zdecydowanie nie zgadzam się z ustaleniami i interpretacjami dochodzenia w sprawie nieprawidłowości w danych, które odnoszą się do mojej roli w raporcie Banku Światowego Doing Business z 2018 r. Odbyłam już wstępne spotkanie z zarządem MFW w tej sprawie

- napisała w oświadczeniu Kristalina Georgiewa. 

Śledztwo wykazało także nieprawidłowości w raporcie Doing Business na 2020 r. (opublikowanym w 2019 r.) w przypadku Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Azerbejdżanu.

W wywiadzie dla agencji AFP Paul Romer - laureat Nagrody Nobla, który w "czasach" Georgievej pracował w Banku Światowym - powiedział, że choć nie wiedział o naciskach na autorów raportu w sprawie pozycji Chin, to "miał podejrzenia, że takie rzeczy mogą się dziać". Romer odszedł z instytucji w 2018 r. niedługo po tym, jak publicznie powiedział o swoich wątpliwościach co do rankingu niektórych krajów w raporcie Doing Business. Chodziło wówczas m.in. o Chile. 

Decyzję Banku Światowego o zaprzestaniu publikacji raportu Doing Business z zadowoleniem przyjęła międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam, która przekonywała, że część krajów w celu poprawy swojej pozycji z rankingu osłabiała reguły prawa pracy czy opodatkowania przedsiębiorstw.

Niemiecka policja (zdjęcie ilustracyjne) Pies wywęszył setki tysięcy euro. Zamieszana polska firma?

Więcej o: