Rekompensaty za stan wyjątkowy przyjęte przez Sejm. Trafią do firm z Podlasia i Lubelszczyzny

Przedsiębiorcy z Podlasia i Lubelszczyzny dostaną rekompensaty za straty, które ponoszą w związku z wprowadzeniem tam stanu wyjątkowego. Sejm przyjął ustawę, dzięki której rządowe wsparcie dla biznesu będzie możliwe.

Za ustawą głosowało 445 posłów, nikt nie nie zagłosował przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Zobacz wideo Przewodniczący Nowoczesnej o wprowadzeniu stanu wyjątkowego

Rekompensaty dla przedsiębiorców za stan wyjątkowy

Pomoc państwa przewidziano dla hotelarzy, gospodarstw agroturystycznych, branży gastronomicznej i organizatorów turystyki, a także dla wypożyczalni sprzętu sportowego i rekreacyjnego. Rekompensaty będą w wysokości 65 procent.  Przedsiębiorcy mogą się ubiegać co rekompensatę wyliczana od średniego miesięcznego przychodu z trzech miesięcy - czerwca, lipca oraz sierpnia. O odszkodowania będą mogły się ubiegać firmy z województwa podlaskiego oraz lubelskiego.

Odrzucono poprawki zakładające podniesienie wysokości rekompensaty do 85 lub 100 procent. Nie przeszły także poprawki, dot. przyznana rekompensaty dla podmiotów z branży kulturalnej i rozrywkowej za m.in. odwołane imprezy. Sejm nie zgodził się również na wypłatę odszkodowania dla przewoźników turystycznych z terenów objętych stanem wyjątkowym.

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Rządowa pomoc dla biznesu z Podlasia i Lubelszczyzny ma związek z wprowadzonym tam stanem wyjątkowym. Obowiązuje on w strefie przygranicznej z Białorusią. Na granicy tej od dłuższego czasu dochodzi do prób nielegalnego przekraczania granicy. Większość imigrantów to osoby z Bliskiego Wschodu oraz z byłych republik radzieckich. Próby przekraczania granicy nasiliły się po tym, jak talibowie zajęli prawie cały Afganistan i rozpoczęli tam swoje rządy. Wcześniej kraj ten opuściły wojskowe siły sojusznicze z NATO.

Więcej o: