Za ustawą głosowało 445 posłów, nikt nie nie zagłosował przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu.
Pomoc państwa przewidziano dla hotelarzy, gospodarstw agroturystycznych, branży gastronomicznej i organizatorów turystyki, a także dla wypożyczalni sprzętu sportowego i rekreacyjnego. Rekompensaty będą w wysokości 65 procent. Przedsiębiorcy mogą się ubiegać co rekompensatę wyliczana od średniego miesięcznego przychodu z trzech miesięcy - czerwca, lipca oraz sierpnia. O odszkodowania będą mogły się ubiegać firmy z województwa podlaskiego oraz lubelskiego.
Odrzucono poprawki zakładające podniesienie wysokości rekompensaty do 85 lub 100 procent. Nie przeszły także poprawki, dot. przyznana rekompensaty dla podmiotów z branży kulturalnej i rozrywkowej za m.in. odwołane imprezy. Sejm nie zgodził się również na wypłatę odszkodowania dla przewoźników turystycznych z terenów objętych stanem wyjątkowym.
Rządowa pomoc dla biznesu z Podlasia i Lubelszczyzny ma związek z wprowadzonym tam stanem wyjątkowym. Obowiązuje on w strefie przygranicznej z Białorusią. Na granicy tej od dłuższego czasu dochodzi do prób nielegalnego przekraczania granicy. Większość imigrantów to osoby z Bliskiego Wschodu oraz z byłych republik radzieckich. Próby przekraczania granicy nasiliły się po tym, jak talibowie zajęli prawie cały Afganistan i rozpoczęli tam swoje rządy. Wcześniej kraj ten opuściły wojskowe siły sojusznicze z NATO.