KGHM podpisze porozumienie ws. małych reaktorów jądrowych

Państwowy koncern miedziowy już wcześniej zapowiadał, że jest zainteresowany wejściem w energetykę jądrową. Teraz już wiadomo, że znalazł partnera i za chwilę popisze z nim umowę. To kolejna taka współpraca na polskim rynku, tymczasem rząd nie odwołał jak dotąd pomysłu budowy dużych reaktorów atomowych.
Zobacz wideo Czy przejście na OZE jest dla nas opłacalne?

Zarząd KGHM zgodził się na zawarcie trójstronnego porozumienia między KGHM Polska Miedź S.A. a NuScale Power LLC i PBE Molecule Sp. z o.o. Sp. k. - podała polska spółka w komunikacie giełdowym z 23 września. Porozumienie ma zostać zawarte jeszcze tego samego dnia. 

KGHM wejdzie w energetykę jądrową. Będzie porozumienie

Pierwsza z firm, z którymi KGHM chce współpracować, to amerykański producent, rozwijający reaktory w technologii SMR - z ang, small modular reactors - małych reaktorów modularnych. Druga to firma doradcza. Porozumienie ma dotyczyć budowy jądrowych źródeł energii. Czyli: KGHM chce budować małe reaktory i znalazła sobie już do tego partnera technologicznego. 

"Warto pamiętać, że NuScale ma dziś najbardziej zaawansowaną konstrukcję SMR-a na rynku, a KGHM - jak wskazuje komunikat - podpisze z nim bezpośrednią umowę" - skomentował na Twitterze Robert Tomaszewski, analityk ds. energetyki w Polityka Insight. I dodał: "Wyścig po SMR rozkręca się!". 

Nowe bloki miałyby albo zastąpić istniejące już bloki węglowe (repowering) albo powstać w nowej formie, spółka pisze, że mogłoby to być od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW. Pierwszy reaktor nuklearny miałby, zgodnie z założeniami KGHM, rozpocząć pracę w 2029 roku. 

Realizacja projektu rozwoju energetyki jądrowej przewidziana jest do końca 2030 roku, przy czym Spółka zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 roku.

Boom na atom? 

KGHM kilka tygodni temu podawał, że chciałby jak najszybciej uruchomić mały reaktor atomowy. Podawał wtedy, że szuka partnera do tego projektu. Ten partner się znalazł, jest też zgoda zarządu, drzwi do atomu zatem otwarte. 

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz szef KGHM Marcin ChludzińskiKGHM rozważa inwestycje w małe reaktory jądrowe. Bo ceny prądu rosną

To nie jedyne takie porozumienie w ostatnim czasie. Niedawno dowiedzieliśmy się, że podobny pomysł ma Zygmunt Solorz-Żak. Postanowił połączyć siły z innym polskim miliarderem, Michałem Sołowowem, (który jako pierwszy, dwa lata temu, podpisał w tej sprawie wstępne porozumienie z GE Hitachi). Firma Solorza, ZE PAK, ma pod Koninem tereny, na których mieści się obecnie konwencjonalna elektrownia i wydobywany jest węgiel brunatny. ZE PAK w ubiegłym roku ogłosił wyjście z produkcji "brudnej" energii elektrycznej do 2030.

Solorz i Sołowow budują elektrownię jądrową w PątnowieMiliarderzy łączą siły ws. atomu. Solorz i Sołowow budują elektrownię jądrową

Wcześniej zainteresowanie projektem SMR zgłaszał też PKN Orlen, który wstępnie miał rozmawiać w tej sprawie z Synthosem należącym do Sołowowa. 

Tymczasem polski rząd wciąż planuje zbudować duże reaktory. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, mówił niedawno, że SMR-y nie są konkurencją dla tego projektu. Rząd nie wybrał jeszcze partnera technologicznego do inwestycji, decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym roku. 

Więcej o: