KE proponuje jedną ładowarkę do smartfonów, tabletów i aparatów fotograficznych

Komisja Europejska proponuje jedną ładowarkę do smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych czy słuchawek. Bruksela, naciskana przez europosłów, przedstawiła propozycje przepisów w tej sprawie. Tłumaczy to oczekiwaniami konsumentów i kwestiami środowiskowymi - w ten sposób ma zmniejszyć się ilość odpadów elektronicznych.
Zobacz wideo Kultowy XP i "pluskwa millenijna". Oto najlepsze i najgorsze wersje Windowsa [TOPtech]

Komisja Europejska poinformowała, że z jej inicjatywy ponad 10 lat temu producenci telefonów komórkowych i mobilnych urządzeń elektronicznych dobrowolnie starali się ujednolić ładowarki. Z ponad 30 ładowarek na rynku obecnie są 3, ale problem nie został całkowicie rozwiązany.

Ładowarka Koniec chaosu z ładowarkami do smartfonów. UE chce wprowadzić jeden standard

KE chce wprowadzić jeden standard ładowania. Apple chce pozostać przy swoim

Z badań przeprowadzonych przez KE w 2018 roku wynika, że połowa smartfonów wprowadzonych na unijny rynek dysponowała portem USB micro-B, 29 proc. korzystała z portu USB-C, a 21 proc. z portu Lightning. 

W ostatnich 2-3 latach rosnącą popularnością cieszy się USB-C, ale budżetowe urządzenia mobilne wciąż korzystają z przestarzałego microUSB. Do tego dochodzi Apple, który uporczywie stawia na autorski standard Lightning. Gdy w 2018 r. Komisja Europejska próbowała porozumieć się w tej sprawie z firmą z Cupertino, ta argumentowała, że ujednolicenie standardu ładowania "zdusi innowacyjność".

27571508 Apple obiecał lepszy czas pracy. Czy iPhone 13 ma większą baterię?

Kiedy wejdą w życie unijne przepisy dotyczące jednego standardu ładowania?

Komisja Europejska uznała, że dobrowolne podejście zostanie zastąpione przez regulacje, które wymuszą dostosowanie się przez producentów. By przepisy weszły w życie, muszą zostać zaakceptowane jeszcze przez kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski, a później jeszcze producenci dostaną czas na dostosowanie. Cała procedura może potrwać od trzech do czterech lat.

Więcej o: