Andrzej Duda pokazał oświadczenie majątkowe. Mniejsze zarobki i oszczędności prezydenta Polski

Andrzej Duda zarobił w 2020 roku ponad 241 tys. zł. Miał również 446 akcji spółki Skotan, dwa mieszkania i kredyt hipoteczny na kwotę 497 tys. zł. Zarobki i oszczędności prezydenta Polski są mniejsze niż w 2019 roku.
Zobacz wideo Gowin ujawnia, czym Amerykanie grożą za "lex TVN". "Sankcje personalne"

Sąd Najwyższy zamieścił na swojej stronie internetowej oświadczenie majątkowe Andrzeja Dudy. Prezydent wyraził zgodę na publikację dokumentu.

Oświadczenie majątkowe Andrzeja Dudy. Jaki jest majątek prezydenta?

Z przedstawionego oświadczenia majątkowego Andrzeja Dudy wynika, że uposażenie prezydenta za 2020 rok wyniosło 241 192,68 zł brutto. Urzędujący prezydent miał również:

  • 50 tys. zł oraz 300 tys. euro oszczędności na rachunkach bankowych,
  • dwa mieszkania - jedno o powierzchni 79,4 mkw, a drugie o powierzchni 132,68 mkw. wraz z garażem (19,42 mkw.) i udziałem w działce (1000 mkw.). Współwłaścicielką mieszkań jest Agata Kornhauser-Duda. Ponadto miał niezabudowaną działkę o powierzchni 325 mkw.,
  • kredyt hipoteczny na zakup mieszkania o powierzchni 132,68 mkw. na kwotę 497 tys. zł,
  • polisę ubezpieczeniową na kwotę 26 tys. zł,
  • kartę kredytową z limitem zadłużenia do 20 tys. zł,
  • 446 akcji spółki Skotan notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Dla porównania, wynagrodzenie Andrzeja Dudy w 2019 roku wyniosło 243 041,43 zł brutto. Oszczędności głowy państwa na rachunkach bankowych wynosiły 120 tys. zł i 30,5 tys. euro.

Czym zajmuje się spółka Skotan?

Współwłaścicielem notowanej na GPW firmy Skotan SA jest miliarder Roman Karkosik. Biznesmen jest właścicielem ponad 22 proc. akcji spółki. Skotan działa w obszarze biotechnologii. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie dodatków żywieniowych, żywności funkcjonalnej i innowacyjnych procesów technologicznych.

Na stronie internetowej Skotan SA można znaleźć informację, że firma obecnie prowadzi badania nad wdrożeniem technologii hodowli drożdży paszowych na bazie degummingu - biologicznego surowca odpadowego powstającego przy produkcji estru i olejów roślinnych (biopaliw). Firma - z pomocą pieniędzy z Unii Europejskiej - kilka lat temu zbudowała drożdżownię w Czechowicach-Dziedzicach w woj. śląskim.

Więcej o: