Emerytury czerwcowe. Znamy termin wypłaty wyrównania. Prezes ZUS: Prawo nie działa wstecz

Od października 2021 r. rozpocznie się wypłata emerytur z wyrównaniem od czerwca bieżącego roku. Wyrównanie nie obejmie jednak osób, które w przeszłości otrzymały niższe świadczenia.

- Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie dokonywał wypłat świadczeń wraz z wyrównaniem od czerwca bieżącego roku w październikowych terminach. Wypłata za październik 2021 roku będzie realizowana już w nowej wysokości - wyjaśniała w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Jak poinformowano, ZUS z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym roku czerwcowe emerytury. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać żadnego wniosku.

Emerytury czerwcowe z wyrównaniem

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, w sierpniu Sejm zmienił przepisy, które powodowały przyznawanie niższych emerytur czerwcowych. Posłowie odrzucili jednocześnie senacką poprawkę, która zakładała waloryzację emerytur przyznanych w latach 2009-2019. 

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)ZUS wyrówna emerytury czerwcowe. Ale nie wszystkim

Tym samym naprawiony został bubel prawny, z którym emeryci zmagali się przez wiele lat. Nowelizację ustawy podpisał prezydent Andrzej Duda. Prawo nie będzie jednak działać wstecz, gdyż takie rozwiązanie znacząco uszczupliłoby budżet państwa.

Prezeska ZUS: Osoby przechodzące na emerytury w czerwcu będą korzystały z takiej samej waloryzacji jak pozostali emeryci

Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska powiedziała, że dzięki nowym regulacjom osoby przechodzące na emerytury w czerwcu będą korzystały z takiej samej waloryzacji jak pozostali emeryci.

Czternasta emerytura (zdjęcie ilustracyjne)14. emerytura. Kiedy wypłata "czternastki"? Ile wyniesie? [WYLICZENIA]

Według obowiązujących wcześniej przepisów, osoby, które przechodziły na emeryturę w czerwcu, mogły otrzymywać świadczenia nawet o 12 proc. niższe, niż emeryci składający wnioski o emerytury w innych miesiącach. Wynikało to z tego, że korzystały jedynie z waloryzacji rocznej, a nie obejmowała ich waloryzacja kwartalna.

Emerytury czerwcowe. Prawo nie działa wstecz

Gertruda Uścińska, która była gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, zaznaczyła, że nowe przepisy nie będą działały wstecz i nie jest przewidywana waloryzacja dla osób, które w przeszłości otrzymały niższe świadczenia.

- Prawo przewidywało, że w czerwcu jest waloryzacja roczna, więc od strony formalno-prawnej wszystko działo się zgodnie z prawem. Pozostaje kwestia decyzji, w jaki sposób podejść do tych osób, które nie mogły skorzystać z tej waloryzacji kwartalnej. Musimy również brać pod uwagę ogromne skutki społeczne. Mówimy tutaj o wielkości rocznej kilku miliardów złotych - powiedziała Gertruda Uścińska.

Więcej o: