Paliwowy kryzys pogrąża Wielką Brytanię. Shell poinformował o wyczerpaniu zapasów

W Wielkiej Brytanii brakuje kierowców samochodów ciężarowych, którzy mogliby rozwozić paliwo z rafinerii do stacji. Rząd rozważa wdrożenie "Operacji Escalin", planu przygotowanego kilka lat temu, na wypadek tzw. twardego brexitu. Tymczasem koncern paliwowy Shell poinformował o wyczerpaniu zapasów niektórych rodzajów paliw.

- Ciężko pracujemy na to, żeby zabezpieczyć ciągłość zaopatrzenia dla klientów. Od piątku na naszych stacjach paliw odnotowujemy wyższe niż przeciętne zapotrzebowanie, co doprowadziło do wyczerpania zapasów niektórych rodzajów paliw. Uzupełniamy je tak szybko, jak to możliwe - czytamy w tweecie opublikowanym przez Shell Stations UK.

Wielka Brytania w paliwowym kryzysie 

Przedstawiciele rządu (w tym minister transportu Grant Shapps) podkreślają, że braki spowodowane są wyłącznie paniką konsumentów, a Wielka Brytania nie ma problemu z dostępnością paliw. Wspólne oświadczenie o podobnym wydźwięku wydały wcześniej Shell, ExxonMobile i Greenenergy. 

Wielka Brytania. Brakuje paliwa na stacjach, Boris Johnson rozważy 'Operację Escalin' Kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson rozważy "Operację Escalin"

"Nie jest jednak tak, że żadnego problemu nie ma" - pisała dziennikarka Next.gazeta.pl, Maria Mazurek. Jest, tyle że nie z towarem, a z logistyką. W Wielkiej Brytanii brakuje kierowców samochodów ciężarowych, którzy mogliby rozwozić paliwo z rafinerii do stacji. Niedobór ten istnieje od wielu miesięcy, a z powodu pandemii się nasilił. Najpierw zaszkodził brexit - po faktycznym już wyjściu z UE na Wyspach wprowadzono prawo migracyjne, które utrudnia przyjazd potencjalnym pracownikom z państw unijnych. Pandemia koronawirusa spowodowała, że trudniej było też szkolić do tego zawodu Brytyjczyków. Łącznie wakatów ma być aż 100 tysięcy. 

"Operacja Escalin" na stole

Rząd, po wezwaniach ze strony branży transportowej i handlowej, zaczął działać. W weekend ogłosił, że wyda 5000 tymczasowych wiz pracowniczych (do Wigilii) dla kierowców ciężarówek. Do tego przeszkolone ma zostać 400 tysięcy osób, a do posiadających już licencję kierowców dużych samochodów ciężarowych (to blisko milion osób na wyspach) mają zostać wysłane listy zachęcające do powrotu do zawodu. 

Wielka Brytania. W sklepach pojawiają się niedobory niektórych produktów, bo brakuje kierowców ciężarówek. Wielka Brytania. Minister: "Nie kupujcie w panice". BP zamyka część stacji

Zapowiedziano również czasowe wyłączenie firm paliwowych spod ustawy o konkurencji, tak, by mogły swobodnie wymieniać się informacjami i współpracować dla zapewnienia dostaw. Ministrowie dyskutowali też o możliwości wdrożenia "Operacji Escalin". W poniedziałek rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane na spotkaniu z udziałem Borisa Johnsona.

"Operacja Escalin" to plan przygotowany kilka lat temu, na wypadek tzw. twardego brexitu, czyli sytuacji, w której Wielka Brytania, nie osiągnąwszy porozumienia z Unią Europejską, wyszłaby z niej bez umowy, w niekontrolowany, nieuporządkowany sposób, co mogłoby wywołać poważne zakłócenia, a wręcz chaos w różnych sektorach gospodarki. Plan zakładał awaryjne wykorzystanie żołnierzy jako kierowców.

Wielka Brytania. W sklepach pojawiają się niedobory niektórych produktów, a na stacjach paliw kolejki, bo brakuje kierowców ciężarówek. Wielka Brytania ma "10 dni, by uratować Święta". Rząd ma mięknąć w sprawie wiz

Więcej o: