UOKiK chce użyć sztucznej inteligencji do ochrony konsumentów. Ogłoszono konkurs

Aby zapewnić lepszą ochronę konsumentów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce wykorzystać sztuczną inteligencję do wykrywania niedozwolonych zapisów w umowach. W tym celu ogłoszono konkurs na zaprojektowanie narzędzia.
Zobacz wideo "Składak" inny niż wszystkie? Co potrafi Samsung Galaxy Z Flip 3? [TOPtech]

"Narzędzie oparte o sztuczną inteligencję pozwoli na wstępną weryfikację dużo większej ilości danych, niż jest to możliwe obecnie" - powiedział w komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Oprogramowanie ma wykrywać niedozwolone zapisy w umowach, aby poprawić ochronę konsumentów.

Budowa mieszkań (zdjęcie ilustracyjne)UOKiK: Ceny mieszkań rosną jak nigdy dotąd. Zakup może oznaczać ryzyko

Sztuczna inteligencja pomoże UOKiK analizować umowy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił konkurs na zaprojektowanie narzędzia opartego o sztuczną inteligencję, którego celem ma być wstępna analiza wzorców umownych, stosowanych przez przedsiębiorców w kontaktach z konsumentami, pod kątem postanowień niedozwolonych - czytamy w komunikacie. Narzędzie będzie również wykrywało tego typu naruszenia w internecie.

"Narzędzie będzie ważnym wsparciem dla pracowników UOKiK w wyszukiwaniu niedozwolonych klauzul i automatycznej analizie bardzo dużej ilości danych. Pozwoli to na szybkie i skuteczne eliminowanie naruszeń, a także szeroki bieżący monitoring umów przedstawianych konsumentom. To pierwszy projekt, w którym nasz urząd będzie wdrażał oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję" - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Nowe narzędzie ma zajmować się wyszukiwaniem postanowień niedozwolonych - zarówno w umowach dostarczanych przez konsumentów, jak i wyszukiwanych samodzielnie przez tzw. web crawlera (bota) na stronach internetowych przedsiębiorców i sklepów internetowych. Oprogramowanie nie tylko ma przeszukiwać umowy i regulaminy, ale też wyróżniać klauzule i wskazywać, dlaczego mogą mieć charakter niedozwolony. Pracownik UOKiK będzie następnie weryfikował pracę algorytmu i oceni, czy zasadne jest podjęcie interwencji, mając na względzie również treść samego zawiadomienia złożonego przez konsumenta.

Zdjęcie ilustracyjne"Tani internet" dla każdego? Rząd ma plan na nowe przepisy

UOKiK ogłasza konkurs na zaprojektowanie narzędzia opartego o sztuczną inteligencję

Ogłoszony konkurs ma charakter dwuetapowy i nieograniczony, a uczestnicy będą prezentować swoje umiejętności, przygotowując tzw. proof of concept, czyli dowód koncepcji. Prace konkursowe w I etapie można składać do 19 października 2021 r. do godziny 16:00 - czytamy w komunikacie. Urząd informuje, że dla autorów najlepszych prac w I etapie konkursu przewidziano nagrody pieniężne, a zwycięzca II etapu otrzyma zaproszenie do negocjacji w sprawie udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki. Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowego narzędzia w UOKiK planowane jest do końca 2022 r.

Konkurs został sfinansowany w ramach unijnego programu ochrony konsumentów (2014-2020). Budżet wdrożenia systemu wynosi 1,45 mln zł. UOKiK ogłosił konkurs we współpracy z GovTech Polska, który koordynuje kluczowe projekty cyfryzacji w Polsce.

Więcej o: