UOKiK chce użyć sztucznej inteligencji do ochrony konsumentów. Ogłoszono konkurs

Aby zapewnić lepszą ochronę konsumentów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce wykorzystać sztuczną inteligencję do wykrywania niedozwolonych zapisów w umowach. W tym celu ogłoszono konkurs na zaprojektowanie narzędzia.
Zobacz wideo "Składak" inny niż wszystkie? Co potrafi Samsung Galaxy Z Flip 3? [TOPtech]

"Narzędzie oparte o sztuczną inteligencję pozwoli na wstępną weryfikację dużo większej ilości danych, niż jest to możliwe obecnie" - powiedział w komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Oprogramowanie ma wykrywać niedozwolone zapisy w umowach, aby poprawić ochronę konsumentów.

Sztuczna inteligencja pomoże UOKiK analizować umowy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił konkurs na zaprojektowanie narzędzia opartego o sztuczną inteligencję, którego celem ma być wstępna analiza wzorców umownych, stosowanych przez przedsiębiorców w kontaktach z konsumentami, pod kątem postanowień niedozwolonych - czytamy w komunikacie. Narzędzie będzie również wykrywało tego typu naruszenia w internecie.

"Narzędzie będzie ważnym wsparciem dla pracowników UOKiK w wyszukiwaniu niedozwolonych klauzul i automatycznej analizie bardzo dużej ilości danych. Pozwoli to na szybkie i skuteczne eliminowanie naruszeń, a także szeroki bieżący monitoring umów przedstawianych konsumentom. To pierwszy projekt, w którym nasz urząd będzie wdrażał oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję" - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Nowe narzędzie ma zajmować się wyszukiwaniem postanowień niedozwolonych - zarówno w umowach dostarczanych przez konsumentów, jak i wyszukiwanych samodzielnie przez tzw. web crawlera (bota) na stronach internetowych przedsiębiorców i sklepów internetowych. Oprogramowanie nie tylko ma przeszukiwać umowy i regulaminy, ale też wyróżniać klauzule i wskazywać, dlaczego mogą mieć charakter niedozwolony. Pracownik UOKiK będzie następnie weryfikował pracę algorytmu i oceni, czy zasadne jest podjęcie interwencji, mając na względzie również treść samego zawiadomienia złożonego przez konsumenta.

UOKiK ogłasza konkurs na zaprojektowanie narzędzia opartego o sztuczną inteligencję

Ogłoszony konkurs ma charakter dwuetapowy i nieograniczony, a uczestnicy będą prezentować swoje umiejętności, przygotowując tzw. proof of concept, czyli dowód koncepcji. Prace konkursowe w I etapie można składać do 19 października 2021 r. do godziny 16:00 - czytamy w komunikacie. Urząd informuje, że dla autorów najlepszych prac w I etapie konkursu przewidziano nagrody pieniężne, a zwycięzca II etapu otrzyma zaproszenie do negocjacji w sprawie udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki. Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowego narzędzia w UOKiK planowane jest do końca 2022 r.

Konkurs został sfinansowany w ramach unijnego programu ochrony konsumentów (2014-2020). Budżet wdrożenia systemu wynosi 1,45 mln zł. UOKiK ogłosił konkurs we współpracy z GovTech Polska, który koordynuje kluczowe projekty cyfryzacji w Polsce.

Więcej o: