Turów. Kurtyka: Polska przekazała Czechom propozycję. "Umowa jest już dojrzała"

- Polska przekazała w poniedziałek Czechom propozycję rozwiązania sporu wokół kopalni Turów i teraz ruch należy do nich - powiadomił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że wypracowana dotychczas umowa "jest już dojrzała", a Polska liczy na przyspieszenie negocjacji. Rozmowy będą kontynuowane w środę.
Zobacz wideo Brak porozumienia ws. Turowa. Gowin: Nie o wszystkim mogę mówić. W maju panowie się nie zrozumieli

Szef resortu klimatu pytany we wtorek przez dziennikarzy na konferencji prasowej o rozmowy polsko-czeskie w sprawie kopalni Turów odpowiedział, że przekazał ofertę na ręce czeskiego ministra środowiska Richarda Brabeca. Zaznaczył, że teraz to Czesi zajmą stanowisko w tej sprawie. Minister nie ujawnił szczegółów propozycji. - Liczę na to, że jutro będziemy w stanie więcej powiedzieć - dodał.

Kopalnia TurówWiceszef MSZ o Turowie: Czesi myśleli, że Polska zgodzi się na wszystko

Kurtyka: Polski rząd chce jak najszybciej zawrzeć porozumienie z Czechami

Michał Kurtyka powiadomił, że w poniedziałek strona polska przekazała Czechom propozycję rozwiązania sporu wokół kopalni Turów i teraz to do nich należy ruch w sprawie porozumienia. Tłumaczył, że polski rząd jest zdeterminowany, aby w interesie regionu i mieszkańców po obu stronach granicy jak najszybciej zawrzeć porozumienie. Dodał, że zgodnie z deklaracjami Czechów, Polska liczy na przyspieszenie negocjacji w tej sprawie.

Szef resortu klimatu powiedział również, że wypracowana umowa jest "już dojrzała", ale porozumienie jest bardzo trudne i w normalnych warunkach negocjuje się je latami. - Te dyskusje, które miały miejsce praktycznie tydzień w tydzień, były niesłychanie intensywne - przekazał.

Polsko-czeskie negocjacje będą kontynuowane

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział dziś dziennikarzom, że według polskiego rządu "konieczne jest znalezienie takiego sposobu", by umowa w formule złożonej wczoraj została przyjęta przez Czechów. Dodał, że polska strona jest przekonana, iż to "dobra oferta dla mieszkańców regionu", gwarantująca bezpieczeństwo ekologiczne i ekonomiczne, a także odbudowę relacji obu państw.

Polsko-czeskie negocjacje w sprawie Turowa zostaną wznowione w środę. Wtorek 28 września jest w Czechach dniem wolnym od pracy.

Bogatynia. Kartka na drzwiach z napisem: 'Czechow nie obsługujemy'"Czechów nie obsługujemy" - informuje pub w Bogatyni

TSUE ukarał Polskę za Turów. Kara wynosi 500 tys. euro dziennie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce zapłacić 500 tys. euro dziennie za utrzymanie wydobycia w kopalni Turów. To efekt skargi złożonej do TSUE przez rząd Czech, który domagał się wstrzymania wydobycia węgla.

Wcześniej Trybunał zdecydował, że Polska powinna wstrzymać prace kopalni do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu z Czechami. Negocjacje polsko-czeskie trwają już od miesięcy i jak dotąd nie doprowadziły do przełomu.

Więcej o: