Narodowy Spis Powszechny dobiega końca. W czwartek ostatni dzień na spisanie się. Jak to zrobić?

Jutro (30 września) ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy. Jak się samodzielnie spisać?
Zobacz wideo "Czy kupowanie dziś mieszkania to pchanie się w problemy?". Odpowiada prof. Noga

Można się spisać, korzystając z internetu. Formularz spisowy jest na stronie: spis.gov.pl. Samospis jest możliwy również przez telefon, na infolinii spisowej lub za pomocą wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez rachmistrza. 

Sprzedaż detaliczna. GUS podał nowe dane.Sprzedaż detaliczna w górę, ale wciąż poniżej trendu z pandemii. Ważne ceny

Spis powszechny. Coraz więcej osób przychodzi do punktów spisowych

Rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego Karolina Banaszek powiedziała, że w ostatnich dniach coraz więcej osób przychodzi do punktów spisowych. Dodała, że spis powszechny dostarcza bardzo istotnych informacji - na przykład o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, warunkach mieszkaniowych.

Dane zebrane w ten sposób są podstawą do innych badań statystycznych, ale przede wszystkim - jak podkreśliła Karolina Banaszek - jest to obraz społeczeństwa. "Pokazuje, jak żyjemy, kim jesteśmy, jakie są nasze warunki życiowe" - wyjaśniła. Pierwsze, wstępne wyniki mają być opublikowane w styczniu 2022 roku. Kolejne będą udostępniane sukcesywnie w kolejnych miesiącach.

Jak działają internetowi oszuści?Myślisz, że dzwoni bank, ale to oszust. Pokażemy jak łatwo się nabrać

Spis powszechny. Udział w nim jest obowiązkowy

GUS przypomina, że udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy dla każdego, kto ukończył 18 lat. Za nieprzystąpienie do spisu przewidziana jest kara grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Wynika to z art. 57. ustawy o statystyce publicznej - "kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie".

Kary grożą również za podanie fałszywych informacji. Mówi o tym art. 56. ustawy o statystyce publicznej. "Kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" - czytamy w treści przepisu.

Więcej o: