Narodowy Spis Powszechny dobiega końca. W czwartek ostatni dzień na spisanie się. Jak to zrobić?

Jutro (30 września) ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy. Jak się samodzielnie spisać?
Zobacz wideo "Czy kupowanie dziś mieszkania to pchanie się w problemy?". Odpowiada prof. Noga

Można się spisać, korzystając z internetu. Formularz spisowy jest na stronie: spis.gov.pl. Samospis jest możliwy również przez telefon, na infolinii spisowej lub za pomocą wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez rachmistrza. 

Spis powszechny. Coraz więcej osób przychodzi do punktów spisowych

Rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego Karolina Banaszek powiedziała, że w ostatnich dniach coraz więcej osób przychodzi do punktów spisowych. Dodała, że spis powszechny dostarcza bardzo istotnych informacji - na przykład o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, warunkach mieszkaniowych.

Dane zebrane w ten sposób są podstawą do innych badań statystycznych, ale przede wszystkim - jak podkreśliła Karolina Banaszek - jest to obraz społeczeństwa. "Pokazuje, jak żyjemy, kim jesteśmy, jakie są nasze warunki życiowe" - wyjaśniła. Pierwsze, wstępne wyniki mają być opublikowane w styczniu 2022 roku. Kolejne będą udostępniane sukcesywnie w kolejnych miesiącach.

Spis powszechny. Udział w nim jest obowiązkowy

GUS przypomina, że udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy dla każdego, kto ukończył 18 lat. Za nieprzystąpienie do spisu przewidziana jest kara grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Wynika to z art. 57. ustawy o statystyce publicznej - "kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie".

Kary grożą również za podanie fałszywych informacji. Mówi o tym art. 56. ustawy o statystyce publicznej. "Kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" - czytamy w treści przepisu.

Więcej o: