Domy dla chętnych. CPK: Będą zamienne nieruchomości dla mieszkańców Baranowa

Mieszkańcy gmin, na terenie których powstanie Centralny Port Komunikacyjny, będą mogli liczyć na zamianę nieruchomości. Planowany czas zakończenia przeprowadzek w ramach programu dobrowolnych nabyć to 2023 rok.

Spółka odpowiedzialna za budowę CPK podpisała w tej sprawie list intencyjny z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Zakłada on, że zostaną wytypowane i przygotowane domy i mieszkania dla osób, które zdecydują się na przenosiny.

Zobacz wideo Gosek-Popiołek: Jeżeli coś dzieje się w ramach specustawy, udział społeczeństwa jest bardzo mały

Spółka CPK policzy zainteresowanych

Jak mówi wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała, na potrzeby realizacji inwestycji spółka CPK potrzebuje własnego zasobu nieruchomości w celu ich zamiany na działki leżące w obszarze inwestycji. Właśnie dlatego została podjęta współpraca z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Jej celem jest przygotowanie nieruchomości i budowa domów dla mieszkańców chętnych do wzięcia udziału w relokacji.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego rozpocznie się w 2023 r.Budowa CPK. Mają przenosić całe miejscowości. Precedensowe przepisy o relokacji

W październiku rozpoczną się badania ankietowe, które dadzą odpowiedź na pytanie, ile osób jest zainteresowanych taką transakcją.

Domy dla zainteresowanych 

Program dobrowolnych nabyć, w ramach którego możliwa jest zamiana, jest skierowany do właścicieli nieruchomości z terenu przyszłego Lotniska Solidarność. Obejmuje obszar o łącznej powierzchni 74 kilometrów kwadratowych na pograniczu gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Celem programu jest pozyskanie na możliwie wczesnym etapie jak największej liczby nieruchomości w drodze dobrowolnych transakcji. Osoba zgłaszająca chęć wzięcia udziału w nim może zaznaczyć, czy jest zainteresowana jedynie sprzedażą swojej nieruchomości, czy również jej zamianą.

Wiceminister infrastruktury Marcin HoralaZmiany w zasadach wywłaszczenia. "Obecny system jest niesprawiedliwy społecznie"

Zakończenie przeprowadzek w ramach programu dobrowolnych nabyć jest planowany na 2023 rok.

Więcej o: