Spór o Turów. Wiceminister Waldemar Buda: Czechy są w trudnej sytuacji. Dotarło do nich

Zgodnie z wyrokiem TSUE Polska ma płacić na rzecz KE 500 tys. euro dziennie za każdy dzień zwłoki w zastosowaniu się do decyzji Trybunału, który zobowiązał nasz kraj do tymczasowego wstrzymania działalności kopalni Turów. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy to jednak nie my, lecz Czesi znaleźli się w trudnej sytuacji.

- Czechy są w trudnej sytuacji. Dotarło do nich, że my tej kopalni nie zamkniemy. Znając kulisy rozmów, mogę powiedzieć, że w najbliższym czasie dojdzie do porozumienia. Nie wydarzy się to jednak w sposób wymuszony na Polsce - wyjaśnił wiceminister na antenie telewizji wPolsce.pl. - Mam wrażenie, że Czesi zrozumieli, że jest to wspólny interes. Wiedzą już też, że w sytuacji takiego uporu, mogą do nich nie trafić żadne środki - dodał.

Zobacz wideo Brak porozumienia ws. Turowa. Gowin: Nie o wszystkim mogę mówić. W maju panowie się nie zrozumieli

Minister klimatu Michał Kurtyka natomiast pytany we wtorek przez dziennikarzy na konferencji prasowej o rozmowy polsko-czeskie w sprawie kopalni Turów odpowiedział, że przekazał ofertę na ręce czeskiego ministra środowiska Richarda Brabeca. Zaznaczył, że teraz to Czesi zajmą stanowisko w tej sprawie. Minister nie ujawnił szczegółów propozycji. - Liczę na to, że jutro będziemy w stanie więcej powiedzieć - dodał.

Kurtyka: Polski rząd chce jak najszybciej zawrzeć porozumienie z Czechami

Michał Kurtyka powiadomił, że w poniedziałek strona polska przekazała Czechom propozycję rozwiązania sporu wokół kopalni Turów i teraz to do nich należy ruch w sprawie porozumienia. Tłumaczył, że polski rząd jest zdeterminowany, aby w interesie regionu i mieszkańców po obu stronach granicy jak najszybciej zawrzeć porozumienie. Dodał, że zgodnie z deklaracjami Czechów, Polska liczy na przyspieszenie negocjacji w tej sprawie.

Michał KurtykaTurów. Kurtyka: Polska przekazała propozycję. "Umowa jest już dojrzała"

Szef resortu klimatu powiedział również, że wypracowana umowa jest "już dojrzała", ale porozumienie jest bardzo trudne i w normalnych warunkach negocjuje się je latami. - Te dyskusje, które miały miejsce praktycznie tydzień w tydzień, były niesłychanie intensywne - przekazał.

TSUE ukarał Polskę za Turów. Kara wynosi 500 tys. euro dziennie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce zapłacić 500 tys. euro dziennie za utrzymanie wydobycia w kopalni Turów. To efekt skargi złożonej do TSUE przez rząd Czech, który domagał się wstrzymania wydobycia węgla.

Kopalnia TurówWiceszef MSZ o Turowie: Czesi myśleli, że Polska zgodzi się na wszystko

Wcześniej Trybunał zdecydował, że Polska powinna wstrzymać prace kopalni do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu z Czechami. Negocjacje polsko-czeskie trwają już od miesięcy i jak dotąd nie doprowadziły do przełomu.

Więcej o: