Emerytury czerwcowe z wyrównaniem. Pierwsi emeryci dostali już wypłaty z ZUS

Wraz z październikową emeryturą trafią pierwsze wyrównania dla emerytów, którzy świadczenia z ZUS otrzymują od czerwca tego roku. Pierwsze, wyższe emerytury trafiły już na konta niektórych świadczeniobiorców.

- Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Wypłata za październik tego roku będzie realizowana już w nowej wysokości - przekazała w komunikacie prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury czerwcowe. Już w październiku emeryci otrzymają wyrównanie świadczenia

Emerytura wyższa o wyrównanie wpłynie na konta świadczeniobiorców w październiku, w zależności od dnia, w którym zawsze otrzymują wypłatę. Mogą to być więc następujące terminy: 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25. ZUS wykonał przeliczenia i wysyła świadczenia przyznane na korzystniejszych zasadach bez konieczności składania wniosków przez emerytów - wyższe świadczenia pojawią się na kontach automatycznie.

Wyrównanie i przeliczenie świadczenia na nowych zasadach dotyczy emerytów, którzy prawo do świadczenia z ZUS uzyskali od czerwca 2021 roku. Tak zwani "czerwcowi emeryci" nie mogli w poprzednich latać ubiegać się o ustalenie wysokości świadczenia według korzystniejszych zasad - przez co mieli niższe wypłaty.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Polski Ład zwiększy emerytury od 2022 roku, ale nie wszystkim. Kto zyska?

Czerwcowe emerytury. Nawet 124 tys. poszkodowanych osób

Problem czerwcowych emerytur pojawił się w 2009 roku, wraz ze zmianami w przepisach o ubezpieczeniach społecznych. Do 2021 roku złożenie wniosku o przejście na emeryturę w czerwcu pozbawiało przyszłych emerytów jednej waloryzacji zgormadzonych składek i kapitału, a tym samym ich świadczenia były niższe, niż osób które zrobiły to w maju czy chociażby lipcu.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że poszkodowanych w ten sposób zostało 124 tys. osób (w ciągu 11 lat). Problem częściowo rozwiązała ustawa covidowa, a później ustalenia te częściowo skopiowano w ustawie, która została podpisana przez Andrzeja Dudę w sierpniu 2021 roku.

Piotr Duda, przewodniczący 'Solidarności'Kiedy emerytury stażowe? "Solidarność" zebrała podpisy. "Nie odpuszczamy"

Więcej o: