Waloryzacja emerytur 2022. Co przyniesie przyszły rok? Nawet kilkaset zł więcej [WYLICZENIA]

Ile wyniesie przyszłoroczna waloryzacja emerytur? Eksperci wskazują, że emeryci, w zależności od wysokości świadczeń, mogą liczyć nawet na kilkaset zł więcej.
Zobacz wideo Wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja? Nie zawsze. Ekspert tłumaczy

Inflacja w Polsce bije kolejne rekordy. Główny Urząd Statystyczny przekazał, że we wrześniu wyniosła ona już 5,8 proc. To najwyższy wskaźnik od 20 lat - w czerwcu 2001 roku zanotowano bowiem inflację na poziomie 6,2 proc. Jak jednak pisaliśmy, zdaniem ekspertów wskaźnik będzie nadal rosnąć i już w październiku możemy się spodziewać, że przekroczy on sześć proc. Wzrosnąć muszą zatem także i emerytury. Jak pisze "Super Express", wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku emeryci i renciści dostaną duże podwyżki świadczeń. 

Wzrost cen i stopy procentowe w Polsce.Inflacja na sterydach. Pytanie na teraz: co zrobi NBP? [WYKRES DNIA]

Jaka będzie waloryzacja emerytur w 2022 roku?

Zadaniem waloryzacji jest zachowanie realnej wartości wypłacanych świadczeń. Kwota emerytur i rent zostaje więc pomnożona przez obowiązujący wskaźnik waloryzacji. Od jakiegoś czasu mówi się, że w przyszłym roku będzie on rekordowy. Wiele jednak wskazuje na to, że wyniesie on znacznie więcej, niż zakładano.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Polski Ład zwiększy emerytury od 2022 roku, ale nie wszystkim. Kto zyska?

Waloryzacja emerytur 2022. "Super Express": Emeryci dostaną nawet kilkaset zł więcej 

Przy wyliczaniu wskaźnika brane są pod uwagę dwa czynniki - inflacja oraz wzrost płac. Ta pierwsza osiągnęła właśnie 5,8 proc., wzrost płac natomiast 9,5 proc.

Najnowsze prognozy wskaźnika waloryzacji osiągnęły już rekordowy poziom 7,7 proc., tymczasem jeszcze w marcu było to zaledwie 4,24 proc. - pisze dziennik, który prognozuje, że najniższa emerytura może zostać zwiększona nawet o prawie 100 zł miesięcznie, natomiast średnia - o około 200 zł.

"Najwięcej zyskają bogatsi emeryci, których świadczenie może podskoczyć o 400 czy 500 zł miesięcznie. W skali roku to wzrost świadczenia odpowiednio o ok. 1,2 tys. zł, 2,4 tys. zł i 4,8 tys. zł" - czytamy. 

Więcej o: