Awaria Facebooka. Mark Zuckerberg stracił miliardy dolarów. I spadł na 5. miejsce listy najbogatszych

Awaria Facebooka i należących do niego portali mocno odbiła się portfelu Marka Zuckerberga. Jego majątek stracił na wartości kilka procent, co daje mniej więcej 6 mld dolarów. Przez awarię szef Facebooka spadł na piąte miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie.

Wczorajsza awaria Facebooka miała zasięg globalny. Nie działały również należące do grupy serwisy Instagram, Messenger oraz WhatsApp. Problem trwał przez sześć godzin, tym samym był najdłuższą przerwą w działaniu w historii portali. 

Zobacz wideo Nie ufasz Facebookowi? Oto trzy najlepsze alternatywy dla WhatsAppa i Messengera [TOPtech]

Awaria Facebooka. Mark Zuckerberg stracił na niej miliardy dolarów.

Bloomberg szacuje, że Mark Zuckerberg stracił wskutek awarii około sześciu-siedmiu miliardów dolarów. Gdy doszło do awarii, kurs akcji Facebooka spadł o 4,9 procent, po jej usunięciu wzrósł o 0,5 procent. To wystarczyło, by szef Facebooka spadł na liście najbogatszych z czwartego na piąte miejsce. Z majątkiem wycenianym na 121,6 mld dolarów, zajmuje piąte miejsce. Wyprzedził go Bill Gates, który zgromadził 124 mld dolarów. 

Zuckerberg tracił jednak już od kilku tygodni. Od września wartość akcji Facebooka spadła o 15 proc. Majątek szefa firmy był wyceniany wówczas na 140 mld dolarów. Problemy związane są z aferą, w której doszło do wycieku akt firmy.

Odpowiedzialna za wyciek jest sygnalistka Frances Haugen, była pracownica Facebooka. Haugen oskarża firmę o celowe pokazywanie użytkownikom negatywnie zabarwionych treści dla zysku.

Zuckerberg przeprasza rozwścieczonych klientów

Prezes Facebooka Mark Zuckerberg przeprosił użytkowników za wczorajszą awarię.

Jak informują przedstawiciele firmy, przyczyną awarii nie był atak hakerski, ale błąd w konfiguracji serwerów. W oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej Mark Zuckerberg zapowiedział znalezienie winnych awarii.

Oświadczenie to spotkało się jednak z krytyką w sieci. Ludzie, którzy posługują się Facebookiem i WhatsAppem w pracy, i ponieśli straty finansowe wskutek awarii, zarzucili Markowi Zuckerbergowi, że nie potraktował sprawy odpowiednio poważnie. Inni internauci piszą natomiast, że szef Facebooka "uważa się za ważniejszego, niż jest"

Więcej o: