Emerytury stażowe. "Solidarność" złożyła projekt do Sejmu. Co proponują związkowcy?

Emerytury stażowe mają wprowadzić zmiany w wieku emerytalnym. "Solidarność" nie czekała na ruch prezydenta Andrzeja Dudy i sama złożyła projekt ustawy do Sejmu. Czy emerytury stażowe zostaną wprowadzone w Polsce? Co proponują związkowcy?
Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Emerytury stażowe to jedna z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy, który deklarował, że liczy na ich wprowadzenie do 2025 roku, a więc końca swojej drugiej kadencji. Jednak prezydent dotychczas nie podjął żadnych konkretnych działań w tym temacie, dlatego "Solidarność" wzięła sprawy w swoje ręce.

Emerytury stażowe. Kiedy w Polsce? "Solidarność" zebrała podpisy

Jak informowaliśmy już w Next.gazeta.pl, związek "Solidarność" złożył w połowie czerwca w Sejmie projekt ustawy o emeryturach stażowych, po czym zaczął zbierać podpisy. 30 września związkowcy ogłosili, że uzyskali 235 tys. podpisów - to jest ponad dwa raz więcej, niż wymagają przepisy. - Zgodnie z wymogami formalnymi wystarczyło zebrać 100 tys., ale nas to nie zadowalało. Dlatego chcemy zbierać dalej. Złożone dziś podpisy pozwalają nam na to, żeby procedura w Sejmie mogła się rozpocząć - mówił Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Przewodniczący "Solidarności" mówił, że rozmowy z parlamentarzystami w sprawie emerytur stażowych prowadzone są od kilku lat. - W 2015 roku, gdy podpisaliśmy umowę programową z ówczesnym kandydatem PiS-u na prezydenta Andrzejem Dudą, to wtedy już zawarte w niej były emerytury stażowe. Ale potem politykom PiS-u coś się zmieniło. Dlatego my tego tematu nie odpuszczamy. Jeśli nie chcą zrobić tego politycy, to musi to zrobić "Solidarność" - zapowiedział.

Emerytura stażowa. Dla kogo?

Jakie są założenia projektu "Solidarności" w sprawie emerytur stażowych?

  • Emerytura stażowa dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.,
  • na emeryturę stażową może przejść osoba, której staż pracy wynosi 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn,
  • emerytura stażowa wyliczana przez składki nie byłaby niższa od emerytury minimalnej.

Emerytury stażowe. Jaka kwota?

"Solidarność" chce, aby emerytura stażowa nie była niższa od emerytury minimalnej przypadającej w danym roku. Aktualnie emerytura minimalna wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1022,30 zł "na rękę". Jak zapowiadają związkowcy, aby przejść na ten rodzaj emerytury, pracownik będzie musiał mieć uzbierany co najmniej minimalny kapitał, który pozwoli na wypłatę świadczenia nie mniejszego niż emerytura minimalna. Związkowcy podkreślają, że emerytura stażowa ma być prawem, a nie obowiązkiem.

Jeśli w tym czasie wpłaciło się składki pozwalające na wypłatę co najmniej minimalnej emerytury, każdy będzie miał prawo dokonać wyboru, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność i dzięki wypracowanemu przez lata kapitałowi przejść na zasłużony odpoczynek  

- tłumaczy "Solidarność".

Więcej o: