Via Carpatia. Odcinek drogi ekspresowej S19 z Lasów Janowskich do Zdziar już otwarty

Odcinek drogi ekspresowej S19 od Lasów Janowskich do Zdziar o długości ok. 9,5 km został oddany do użytku. Jego budowa kosztowała ponad 236,3 mln zł. "Kierowcy mogą już korzystać z kolejnego odcinka trasy Via Carpatia" - informuje GDDKiA.
Zobacz wideo Jesteśmy europejskim królem importu aut. Jak to się przekłada na klimat?
  • Zobacz, jak wygląda oddany do użytku odcinek trasy ekspresowej S19. Kliknij "Otwórz galerię" pod zdjęciem głównym

Kolejny odcinek trasy Via Carpatia został oddany do użytku. W poniedziałek (11 października), Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) powiadomiła, że chodzi o fragment drogi ekspresowej S19 od Lasów Janowskich do Zdziar.

Kierowcy mogą już korzystać z kolejnego odcinka trasy Via Carpatia. Udostępniliśmy odcinek od Lasów Janowskich do Zdziar o długości 9,5 km. Jednocześnie na sąsiednim odcinku od strony Janowa Lubelskiego umożliwimy jazdę z prędkością do 120 km/h

- podaje na Twitterze GDDKiA.

Kolejny odcinek trasy Via Carpatia oddany do użytku

Odcinek rozpoczyna się za węzłem Lasy Janowskie w granicach województwa lubelskiego. Początkowo droga ekspresowa S19 przebiega równolegle do istniejącej DK19. Następnie, po przekroczeniu rzeki Bukowa i granicy z województwem podkarpackim, droga kieruje się w lewo i przecina obszary leśne, gdzie zlokalizowano po obu stronach drogi Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Bukowa - czytamy w komunikacie GDDKiA.

Po wschodniej stronie, za cmentarzem, droga omija miejscowość Domostawa. Dalej przecina kompleks leśny i krzyżuje się z obecną DK19, kierując się przez obszary polno-leśne w stronę miejscowości Kutyły, którą omija od zachodu. Następnie kieruje się na wschód i w okolicy miejscowości Zdziary poprzez łącznik dochodzi do DK19 na węźle Zdziary.

Via Carpatia ma powstać do 2026 roku

Budowa trasy o długości 9,5 km z Lasów Janowskich do Zdziar kosztowała ponad 236,3 mln zł. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Strabag (lider) i Strabag Infrastruktura Południe (partner). W ramach umowy wybudowano dwa mosty, dziesięć wiaduktów, jedną kładkę dla pieszych, piętnaście przepustów, jedną parę MOP Bukowa (kat. I) oraz węzeł Zdziary łączący S19 z DK19.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia. W Polsce trasa będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

Cały polski odcinek trasy Via Carpatia ma być gotowy do 2026 roku. Trasa ta będzie jednym z europejskich korytarzy północ-południe. Via Carpatia połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię oraz Grecję.

Więcej o: