Via Carpatia. Odcinek drogi ekspresowej S19 z Lasów Janowskich do Zdziar już otwarty

Odcinek drogi ekspresowej S19 od Lasów Janowskich do Zdziar o długości ok. 9,5 km został oddany do użytku. Jego budowa kosztowała ponad 236,3 mln zł. "Kierowcy mogą już korzystać z kolejnego odcinka trasy Via Carpatia" - informuje GDDKiA.
Zobacz wideo Jesteśmy europejskim królem importu aut. Jak to się przekłada na klimat?
  • Zobacz, jak wygląda oddany do użytku odcinek trasy ekspresowej S19. Kliknij "Otwórz galerię" pod zdjęciem głównym

Kolejny odcinek trasy Via Carpatia został oddany do użytku. W poniedziałek (11 października), Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) powiadomiła, że chodzi o fragment drogi ekspresowej S19 od Lasów Janowskich do Zdziar.

Kierowcy mogą już korzystać z kolejnego odcinka trasy Via Carpatia. Udostępniliśmy odcinek od Lasów Janowskich do Zdziar o długości 9,5 km. Jednocześnie na sąsiednim odcinku od strony Janowa Lubelskiego umożliwimy jazdę z prędkością do 120 km/h

- podaje na Twitterze GDDKiA.

Otwarcie fragmentu drogi ekspresowej S7Groźna sytuacja na otwarciu drogi S7? "Szalenie niebezpieczne"

Kolejny odcinek trasy Via Carpatia oddany do użytku

Odcinek rozpoczyna się za węzłem Lasy Janowskie w granicach województwa lubelskiego. Początkowo droga ekspresowa S19 przebiega równolegle do istniejącej DK19. Następnie, po przekroczeniu rzeki Bukowa i granicy z województwem podkarpackim, droga kieruje się w lewo i przecina obszary leśne, gdzie zlokalizowano po obu stronach drogi Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Bukowa - czytamy w komunikacie GDDKiA.

Po wschodniej stronie, za cmentarzem, droga omija miejscowość Domostawa. Dalej przecina kompleks leśny i krzyżuje się z obecną DK19, kierując się przez obszary polno-leśne w stronę miejscowości Kutyły, którą omija od zachodu. Następnie kieruje się na wschód i w okolicy miejscowości Zdziary poprzez łącznik dochodzi do DK19 na węźle Zdziary.

Protest przeciwko asfaltowaniu Drogi pod Reglami w KarkonoszachSzklarska Poręba. Słynna Droga pod Reglami zagrożona. Ma powstać obwodnica

Via Carpatia ma powstać do 2026 roku

Budowa trasy o długości 9,5 km z Lasów Janowskich do Zdziar kosztowała ponad 236,3 mln zł. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Strabag (lider) i Strabag Infrastruktura Południe (partner). W ramach umowy wybudowano dwa mosty, dziesięć wiaduktów, jedną kładkę dla pieszych, piętnaście przepustów, jedną parę MOP Bukowa (kat. I) oraz węzeł Zdziary łączący S19 z DK19.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia. W Polsce trasa będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

Cały polski odcinek trasy Via Carpatia ma być gotowy do 2026 roku. Trasa ta będzie jednym z europejskich korytarzy północ-południe. Via Carpatia połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię oraz Grecję.

Więcej o: