Szklarska Poręba. Słynna Droga pod Reglami zagrożona. Ma tam powstać obwodnica. "Idiotyczny pomysł"

Droga pod Reglami k. Szklarskiej Poręby, jedna z najlepszych tras biegowych w Polsce, może zostać zniszczona. Trwają tam już prace geologiczne nad obwodnicą, która ma ułatwić dojazd do Szklarskiej. Mieszkańcy z okolicy sprzeciwiają się tej decyzji, w poniedziałek po raz pierwszy protestowali.

Droga pod Reglami to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Polsce. Można przemierzać ją i pieszo, i rowerem, a także na nartach. Biegnie od Szklarskiej Poręby do Przesieki (woj. dolnośląskie) i liczy ok. 11 kilometrów. Niektórzy określają ją jako najlepszą trasą biegową w Polsce. Szlak jest oddalony od dróg publicznych, co zapewnia spokój turystom oraz mieszkańcom okolic.

Zobacz wideo Polski Ład PiS-u ułatwi tworzenie nowych parków narodowych? Mikos: Upominaliśmy się o to od wielu lat

Droga pod Reglami może zostać jednak niedługo zniszczona, czemu sprzeciwiają się obywatele mieszkający wzdłuż trasy. 

Droga pod Reglami może zostać zniszczona przez obwodnicę

O planowanej obwodnicy poinformował jako pierwszy klub sportowy SMS Szklarska Poręba - donosi portal 24jgora.pl. 

"Według opracowanej koncepcji obwodnica ma przebiegać od strony Piechowic w okolice granitowego słupka czwartego kilometra Drogi pod Reglami i dalej Drogą pod Reglami w kierunku Szklarskiej Poręby, odbić w kierunku wyciągu i dalej połączyć się z drogą na Jakuszyce" - poinformowano w komunikacie. 

Powstaje więc kuriozalna sytuacja, w której buduje się coś, co pozwoli dojechać do unikalnego dla wielu osób w skali kraju waloru Szklarskiej Poręby, jakim jest Droga pod Reglami, jednocześnie… likwidując ten walor

- podsumowano inwestycję.

Dziennikarze 24jgora.pl ustalili w Urzędzie Miasta w Szklarskiej Porębie, że projekt został przekazany do konsultacji, a na miejscu prowadzone są już prace geodezyjne. 

Przeciwko budowie obwodnicy niszczącej Drogę pod Reglami protestują mieszkańcy

W poniedziałek 4 września mieszkańcy po raz pierwszy oprotestowali projekt obwodnicy, która zniszczy Drogę pod Reglami. W wydarzeniu uczestniczyły przede wszystkim osoby z osiedla Michałowice, zapowiadający, że to nie ostatni wyraz sprzeciwu wobec niszczenia kultowej trasy. 

Negatywnie na temat obwodnicy wypowiadają się również Grzegorz Sokoliński, przewodniczący Karkonoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz burmistrz Piechowic Jacek Kubielski.

- Tak idiotycznego pomysłu, jeżeli chodzi o kwestię rozwiązania wewnętrznego problemu komunikacyjnego Szklarskiej Poręby, jeszcze nie widziałem. Naszą "grupą odbiorców" są turyści aktywni, którzy przyjeżdżają np. na rowerową krainę. System obejmuje m.in. Drogę pod Reglami czy drogę przez betonowy mostek, czyli miejsca, którymi miałaby być poprowadzona obwodnica - powiedział Sokoliński. 

Jednocześnie w Piechowicach trwają konsultacje społeczne w sprawie powiększenia Karkonoskiego Parku Narodowego o tereny, przez które przebiega koncepcyjna obwodnica.

Więcej o: