Masz terenówkę, SUV-a, busa? Wojsko może po nie przyjechać. Przez przepisy sprzed 54 lat

Nawet 716 właścicieli samochodów terenowych może w przyszłym roku usłyszeć żądanie wydanie swoich pojazdów wojsku. Rząd wydał właśnie nowe rozporządzenie w kwestii, którą regulują przepisy sprzed pół wieku.

Wojsko i wiele innych służb są uprawnione, by okresowo zajmować nieruchomości oraz ruchomości należące do obywateli. 

Umożliwiają to przepisy z roku 1967. O tym, że wciąż są stosowane, świadczy najnowsze rozporządzenie rządu. Zgodnie z nim, w przyszłym roku nawet 716 właścicieli samochodów może otrzymać wezwanie do ich udostępnienia na ceny obronności kraju. 

  • Z jakich powodów i w jaki sposób ludzie z Afryki, Bliskiego Wschodu i nie tylko trafiają na granicę Polski i Białorusi? Zobacz to na zdjęciach
Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: Nie jesteśmy państwem, które będzie przyjmować dziesiątki tys. nielegalnych imigrantów

Właściciele terenówek mogą dostać wezwanie do wydania pojazdu

Jeden ze słuchaczy RMF FM już takie pismo dostał. Mężczyzna ma jeepa, ale niewielkiego, z silnikiem o pojemności niespełna tysiąca centymetrów sześciennych. Właściciel pojazdu nie kryje zdziwienia, że to jego samochód "upatrzyła sobie" Wojskowa Komenda Uzupełnień, bo, jego zdaniem, do jazdy w terenie się nie nadaje. 

Żądanie od właścicieli pojazdów ich użyczenia nie jest nowością. Przykładowo w 2019 roku limit budynków, które mogą być przekazane "na cele obronne", określono na 400, pojazdów na 640, przyczep na 110, a innych maszyn na 40. 

Za wynajęcie pojazdu przysługuje ryczałt w wysokości 300 zł. Maksymalny czas użyczenia nie powinien przekraczać tygodnia. 

Komisja EuropejskaKE o Polsce: Wzywamy władze, by ludzie na granicy mieli zapewnioną pomoc

Dostaniesz ryczałt, ale wojsko może zająć nie tylko samochód

Na pismo z WKU szykować powinni się właściciele terenówek, SUV-ów, busów, przyczep, ale nie tylko. Wojsko może też bowiem zająć nieruchomości. 

Zajęte mogą zostać prywatne posesje, magazyny, a w skrajnych przypadkach nawet mieszkania. Te ostatnie tylko w przypadku klęski żywiołowej. Ale nasz parking, szopa czy pole mogą być już wykorzystane chociażby do zwykłych ćwiczeń. W czasie pokoju czas zajęcia nie może przekraczać 48 godzin. 

Zajęcie samochodu - jak wygląda?

W czasach pokoju zajęcie nieruchomości lub nieruchomości musi mieć charakter oficjalnie wydanej decyzji administracyjnej.

Podejmuje ją wójt, burmistrz bądź prezydent miasta. Dokument zostanie dostarczony pocztą i przysługuje nam 14 dni na odwołanie. Gdy tego nie zrobimy, w wyznaczonym dniu zjawi się żołnierz z wezwaniem do wykonania decyzji. W tym momencie nie ma już odwołania.

Nowe zasady podróży z Polski do Niemiec. Przejście graniczne Linken - Lubieszyn (zdjęcie ilustracyjne)"Der Spiegel": Więcej kontroli przy granicy z Polską. "Drażliwe tło polityczne"

Więcej o: