"Der Spiegel": Więcej kontroli przy granicy z Polską. "Drażliwe tło polityczne"

Niemiecka policja wyraźnie zaostrzyła kontrole przy granicy z Polską. To reakcja na rosnącą liczbę nielegalnych przekroczeń granicy i wzmożoną aktywność band przemytniczych - podał "Der Spiegel".

Niemiecki tygodnik poinformował w sobotę (18.09.2021), że w ostatnich miesiącach służby odnotowały rosnącą liczbę nielegalnych uchodźców, głównie obywateli Iraku. Z przesłuchań osób zatrzymanych wynika, że przedostają się z terenu Białorusi na Litwę i do Polski, a stamtąd przerzucani są przez zieloną granicę do Niemiec. Władze niemieckie skierowały na tereny położone przy granicy z Polską zwiększoną liczbę funkcjonariuszy w cywilu.

Zobacz wideo Ochojska o uchodźcach: Niestety polityka Unii Europejskiej się zmieniła

Drażliwe tło polityczne

„Der Spiegel" podkreśla, że sprawa ma „drażliwe tło polityczne". Unia Europejska od miesięcy oskarża władze Białorusi o celowe sprowadzanie do kraju irakijskich uchodźców, którzy następnie transportowani są autokarami w pobliże granicy z Litwą. Celem organizowanego przez struktury państwowe przemytu ludzi jest sprowokowanie UE.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, bliski partner prezydenta Rosji Władimira Putina, chce w ten sposób odegrać się na Unii za polityczną izolację i dotkliwe sankcje gospodarcze nałożone na Białoruś po brutalnym stłumieniu protestów – tłumaczy redakcja tygodnika.

Policja w Niemczech podlega zasadniczo władzom poszczególnych krajów związkowych (landów). Utworzona w 2005 roku policja federalna (Bundespolizei) ma za zadanie walkę z terroryzmem, ochronę granic państwa, stacji kolejowych, lotnisk i ambasad niemieckich za granicą.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: