Uwaga na fałszywą stronę mBanku. Oszuści próbują wyłudzić hasło do bankowości internetowej

Oszuści stworzyli fałszywą stronę internetową mBanku. Klienci, którzy wpiszą na niej swoje hasło, mogą stracić pieniądze z konta. "Nie dajcie się nabrać" - apeluje Komisja Nadzoru Finansowego.
Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

"Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą witrynę, która podszywa się pod mBank" - ostrzega zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Przygotowana przez oszustów strona wygląda podobnie do prawdziwej, a w rzeczywistości służy do wyłudzania danych bankowości internetowej.

"Nie dajcie się nabrać! Oszuści zobaczą Wasze hasło od razu, gdy tylko wpiszecie je na podstawionej stronie" - podkreśla na Twitterze CSIRT KNF.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Przestępcy podszywają się pod stronę internetową mBanku

W poniedziałek CERT Polska, zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie ostrzegał przed niebezpiecznymi linkami na Facebooku. Oszuści zamieszczają w tym serwisie fałszywe informacje o porwaniu lub rzekomej śmierci po szczepieniu. Wejście w link może skutkować wyłudzeniem danych, co może prowadzić do utraty konta, a nawet pieniędzy.

"Po kliknięciu w link, ofierze wyświetlana jest fałszywa prośba o podanie danych logowania do Facebooka, np. celem rzekomej weryfikacji wieku. W przypadku podania danych, atakujący wykorzystają przejęte konto do dalszego publikowania fałszywych wpisów lub wyłudzania środków finansowych" - czytamy w komunikacie ekspertów CERT Polska.

Jak chronić się przed oszustami?

Oszuści stosują różne metody, aby oszukać nieświadome osoby. Często podają się za pracowników banku, aby wyłudzić dane logowania i ukraść środki zgromadzone na koncie. Przestępcy mogą również zachęcać do instalowania aplikacji na smartfonie lub wysyłać SMS-y. W ostatnim czasie oszuści próbowali również wyłudzić dane metodą "na loterię szczepionkową".

Jak uniknąć oszustwa? Przede wszystkim należy weryfikować adresy stron internetowych. Banki nigdy nie proszą o dane logowania czy instalowanie aplikacji, więc jeśli rzekomy pracownik banku próbuje nas do tego namówić, to możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustem. Wszelkie próby oszustwa należy zgłosić na policję.

Więcej o: