Uwaga na fałszywą stronę mBanku. Oszuści próbują wyłudzić hasło do bankowości internetowej

Oszuści stworzyli fałszywą stronę internetową mBanku. Klienci, którzy wpiszą na niej swoje hasło, mogą stracić pieniądze z konta. "Nie dajcie się nabrać" - apeluje Komisja Nadzoru Finansowego.
Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

"Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą witrynę, która podszywa się pod mBank" - ostrzega zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Przygotowana przez oszustów strona wygląda podobnie do prawdziwej, a w rzeczywistości służy do wyłudzania danych bankowości internetowej.

"Nie dajcie się nabrać! Oszuści zobaczą Wasze hasło od razu, gdy tylko wpiszecie je na podstawionej stronie" - podkreśla na Twitterze CSIRT KNF.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Rozmowa telefoniczna (zdjęcie ilustracyjne)Ze spoofingiem musimy radzić sobie sami. Policja nie ma sposobu na to oszustwo

Przestępcy podszywają się pod stronę internetową mBanku

W poniedziałek CERT Polska, zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie ostrzegał przed niebezpiecznymi linkami na Facebooku. Oszuści zamieszczają w tym serwisie fałszywe informacje o porwaniu lub rzekomej śmierci po szczepieniu. Wejście w link może skutkować wyłudzeniem danych, co może prowadzić do utraty konta, a nawet pieniędzy.

"Po kliknięciu w link, ofierze wyświetlana jest fałszywa prośba o podanie danych logowania do Facebooka, np. celem rzekomej weryfikacji wieku. W przypadku podania danych, atakujący wykorzystają przejęte konto do dalszego publikowania fałszywych wpisów lub wyłudzania środków finansowych" - czytamy w komunikacie ekspertów CERT Polska.

Facebook (zdjęcie ilustracyjne)Oszuści na Facebooku wyłudzają dane. Możesz stracić konto i pieniądze

Jak chronić się przed oszustami?

Oszuści stosują różne metody, aby oszukać nieświadome osoby. Często podają się za pracowników banku, aby wyłudzić dane logowania i ukraść środki zgromadzone na koncie. Przestępcy mogą również zachęcać do instalowania aplikacji na smartfonie lub wysyłać SMS-y. W ostatnim czasie oszuści próbowali również wyłudzić dane metodą "na loterię szczepionkową".

Jak uniknąć oszustwa? Przede wszystkim należy weryfikować adresy stron internetowych. Banki nigdy nie proszą o dane logowania czy instalowanie aplikacji, więc jeśli rzekomy pracownik banku próbuje nas do tego namówić, to możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustem. Wszelkie próby oszustwa należy zgłosić na policję.

Więcej o: