Koreańczycy chcą zbudować w Polsce elektrownie atomowe. "Preferencyjne warunki"

Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP) z Korei Południowej chce złożyć polskiemu rządowi ofertę budowy elektrowni atomowych. Spółka zapewnia, że zaproponuje "preferencyjne warunki". Wcześniej swoją ofertę przedstawiło francuskie przedsiębiorstwo EDF.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Południowokoreańska państwowa spółka KHNP powołała grupę ekspercką Team Korea. Jej zadaniem będzie przygotowanie "optymalnej i zintegrowanej propozycji dla polskiego projektu budowy nowej elektrowni jądrowej" - podaje Business Insider Polska za PAP. Spółka zamierza złożyć ofertę polskiemu rządowi w I kwartale 2022 r. lub wcześniej.

KGHMKGHM podpisze porozumienie ws. małych reaktorów jądrowych

Spółka z Korei Południowej zaproponuje Polsce najnowsze reaktory

KHNP jest operatorem wszystkich 24 reaktorów jądrowych działających w Korei Południowej. Obecnie zajmuje się budową reaktorów w kraju oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Południowokoreańska firma zamierza zaproponować polskiemu rządowi budowę najnowszych reaktorów APR1400, które wykorzystano do budowy elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - informuje Business Insider Polska za PAP.

Elektrownia ta składa się z czterech bloków z reaktorami APR1400. Komercyjna eksploatacja pierwszego bloku rozpoczęła się w kwietniu 2021 r. Obecnie trwa rozruch drugiego bloku, a budowa dwóch pozostałych dobiega końca. "Korea Południowa zaoferuje stronie polskiej podobne przedsięwzięcie, na preferencyjnych warunkach" - zapowiedziała spółka KHNP, cytowana przez serwis.

Zdjęcie ilustracyjneEnergia atomowa w Polsce. Francuzi chcą zbudować u nas sześć reaktorów

Francuzi też chcą budować w Polsce reaktory jądrowe

Propozycję budowy reaktorów jądrowych w Polsce przedstawiło również francuskie przedsiębiorstwo EDF. "W środę 13 października 2021 roku EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący realizację prac inżynieryjnych, zaopatrzeniowych i budowę od czterech do sześciu reaktorów EPR [europejski reaktor ciśnieniowy - red.], reprezentujących całkowitą moc zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w od dwóch do trzech lokalizacjach" - podała w komunikacie francuska spółka.

Wstępna oferta EDF obejmuje wszystkie kluczowe parametry programu, takie jak konfiguracja instalacji, schemat przemysłowy, plany rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, kosztorys i harmonogram, podano w komunikacie. Oferta wpisuje się w Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przyjęty przez polski rząd w październiku 2020 roku. Ma ona również na celu "określenie zasad polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego wspierającego ambitny plan transformacji energetycznej Polski, zgodny z europejskim celem neutralności węglowej".

"Program jądrowy oparty na technologii EPR przyniósłby także liczne korzyści dla polskiej gospodarki, przyczyniając się do osiągnięcia niezależności energetycznej kraju, zapewniając energię elektryczną przez co najmniej 60 lat i zaspokajając do 40 procent obecnego zapotrzebowania Polski na energię. Bezpieczne, niezawodne, dyspozycyjne i wolne od emisji dwutlenku węgla źródło energii, jakim jest elektrownia jądrowa, znacząco przyczyniłoby się do osiągnięcia neutralności węglowej, pozwalając uniknąć nawet 55 milionów ton CO2 rocznie" - czytamy w komunikacie EDF.

Zobacz wideo #WizaDonikąd. Prawda o "wycieczkach na Białoruś". "Nikt nie próbuje tego zatrzymać"
Więcej o: