Ulga mieszkaniowa z niespodzianką. Lodówkę, pralkę i kuchenkę odliczysz od PIT

Ulga mieszkaniowa funkcjonuje naprawdę szeroko. Tak wynika z interpretacji ministra finansów. Dzięki uldze od podatku można odliczyć m.in. lodówkę, pralkę czy kuchenke gazową.

Więcej informacji z zakresu podatków przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

13 października minister finansów opublikował interpretację nr DD2.8202.4.2020, w której odniósł się do tego, jakie wydatki mogą być rozliczone w ramach ulgi mieszkaniowej w PIT.

Zobacz wideo Jaki jest stan finansów publicznych? Dudek: Wisimy na włosku wiarygodności Eurostatu

"Niniejsza interpretacja dotyczy kwalifikacji na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej "ustawą PIT", wydatków poniesionych na zakup i montaż:

  • kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki - w zabudowie lub wolnostojących,
  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
  • oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących,
  • okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,
  • mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
  • mebli w zabudowie kuchennej"

- czytamy.

..Polski Ład miał być uderzeniem w najbogatszchm. Skończy się na klapsie

Co to jest ulga mieszkaniowa?

Ulga mieszkaniowa dotyczy tych osób, które sprzedały mieszkanie. Nie będą one musiały od tego dochodu płacić podatku, ale tylko pod warunkiem, że w ciągu pięciu lat uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczą na "cele mieszkaniowe".

Jak wyjaśnia minister finansów w najnowszej interpretacji, oprócz zakupu mieszkania i jego remontu pieniądze można wydać także na jego wykończenie.

09.03.2019 Jasionka . Premier Mateusz Morawiecki , prezes PiS Jarosław Kaczyński , wicepremier Beata Szydło . Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwosci .Wszystko, co obiecał PiS, ale wolałby, żebyśmy zapomnieli

Podatku nie trzeba będzie płacić, jeśli za zysk ze sprzedaży nieruchomości kupimy lodówkę, pralkę, kuchenkę czy inny sprzęt niezbędny w codziennym funkcjonowaniu. Oczywiście musi on być wykorzystywany w życiu codziennym, a nie np. kupiony "na handel". Fiskus ma prawo zakwestionować sytuację, gdy wydamy pieniądze na kilkanaście lodówek czy pralek.

Więcej o: