Henryk Kowalczyk wraca do rządu. Rok temu konflikt z prezesem PiS, dziś funkcja wicepremiera

Henryk Kowalczyk został powołany na funkcję wicepremiera oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Jeszcze niedawno polityk kojarzony był z konfliktem, jaki wywołał jego sprzeciw w sprawie tak zwanej "piątki dla zwierząt".

We wtorek 26 października Henryk Kowalczyk wrócił do rządu Mateusza Morawieckiego. Polityk został powołany przez Andrzeja Dudę na szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto został mianowany na wicepremiera. Awans Kowalczyka jest o tyle zaskakujący, że jeszcze niedawno miał być w konflikcie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Więcej o rekonstrukcji rządu na stronie głównej Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Minister Henryk Kowalczyk o torebkach foliowych w sklepach: Robimy krok do przodu, ale nie można od razu robić rewolucji

Rekonstrukcja rządu. Henryk Kowalczyk nowym wicepremierem i ministrem wsi

Henryk Kowalczyk zastąpił w resorcie rolnictwa Grzegorza Pudę, o którego dymisji mówiono od dłuższego czasu. Nieoficjalnie Puda był krytykowany za to, że nie potrafi porozumieć się z rolnikami. Na jego gorsze notowania wpłynąć miał także konflikt z Agrounią i jej liderem Michałem Kołodziejczakiem. Rząd miał zacząć obawiać się, że z tego powodu Prawo i Sprawiedliwość straci głosy mieszkańców wsi. 

Henryk Kowalczyk - kim jest nowy minister rolnictwa? 

Henryk Kowalczyk od lat jest członkiem PiS i wiązany jest ze środowiskiem byłej premier Beaty Szydło. Pierwszy raz na posła został wybrany w 2005 roku. Od czerwca 2006 do listopada 2007 roku był wiceministrem w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pełnomocnikiem rządu ds. kształtowania ustroju rolnego.

W 2015 roku został powołany na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło. Później objął też stanowisko przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Następnie kierował Ministerstwem Skarbu Państwa, a później został także wiceprzewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Po przejęciu władzy przez Mateusza Morawieckiego, w 2018 roku Kowalczykowi powierzono funkcję ministra środowiska. Stanowisko to zajmował do listopada 2019 roku. 

Polityk już w 2020 roku miał być brany pod uwagę na stanowisko szefa Ministerstwa Rolnictwa. Wówczas jednak doszło do jego konfliktu z Jarosławem Kaczyńskim. Henryk Kowalczyk został bowiem zawieszony w prawach członka PiS za złamanie dyscypliny klubowej podczas głosowania w sprawie tzw. piątki dla zwierząt, która miała rozszerzyć ochronę nad zwierzętami i m.in. zakazać prowadzenia ferm futerkowych. Prawo i Sprawiedliwość, mimo tego, że miał to być sztandarowy projekt ugrupowania, wycofało się z tego pomysłu. 

Więcej o: