2 listopada wolne od pracy? Czy w Zaduszki dzieci idą do szkoły?

Czy 2 listopada to dzień wolny od pracy? Tego dnia obchodzone jest katolickie święto Zaduszki. W tym roku wypada ono we wtorek.

Od piątku zaczyna się długi weekend. Wszystkich Świętych obchodzone 1 listopada przypada bowiem na poniedziałek. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Tradycyjnie Polacy wybierają się wtedy na groby swoich bliskich. 

Zobacz wideo Biznes walczy ze zmianami klimatu? Chusteczki bez plastiku. "Naszą odpowiedzialnością jest edukowanie"

2 listopada wolne od pracy i szkoły?

2 listopada katolicy świętują Dzień Zaduszny. Jest to święto poświęcone pamięci zmarłych i to właśnie dlatego Zaduszki są nazywane są Świętem Zmarłych. Mimo tego nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. 2 listopada normalnie będą otwarte galerie handlowe i sklepy, a dzieci i młodzież pójdą do szkoły. W listopadzie można jednak liczyć na jeszcze jeden długi weekend.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

11 listopada wolne od pracy i zajęć szkolnych 

Drugim listopadowym dniem wolnym jest Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada. Wolne wypada w czwartek, wystarczy więc dodatkowy dzień wolny 12 listopada, by wydłużyć weekend do czterech dni.

11 listopada Święto Niepodległości  zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 roku. Ustawa została niestety zniesiona kolejną ustawą - Krajowej Rady Narodowej - 22 lipca 1945 roku. Dzień Niepodległości został przywrócony dopiero w okresie transformacji systemowej, czyli w 1989 roku.

***

Podwyżki stóp będą jak zimny prysznic na ceny mieszkań? Czekamy na wasze pytania do eksperta. Wracamy z kolejnym odcinkiem programu Q&A. Wy, nasi czytelnicy, zdecydowaliście, że jego tematem będzie rynek nieruchomości. Czekamy na wasze pytania, przysyłajcie je do nas na adres news_gazetapl@agora.pl, a zadamy je ekspertowi w najbliższy czwartek.

Więcej o: