Fotowoltaiczne eldorado jeszcze potrwa. Emilewicz wyrzuciła do kosza projekt ustawy

Jadwiga Emilewicz zagrała rządowi na nosie. Projekt ustawy o fotowoltaice jej autorstwa miał trafić pod głosowanie w Sejmie, ale został wycofany. Skorzystają na tym prosumenci.

- Zdecydowałam się wycofać wniesiony przeze mnie projekt ustawy rozszerzającej możliwość generowania taniego i czystego prądu przez gospodarstwa domowe. Przyjęte na wczorajszym posiedzeniu Komisji do Spraw Energii poprawki znacząco pogarszają rozwój energetyki obywatelskiej - poinformowała na Twitterze była minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz wycofała projekt ustawy 

Wycofanie projektu przez Emilewicz to dobra wiadomość dla prosumentów. W myśl jego ostatniej wersji prosument miałby sprzedawać nadwyżki wytworzonej przez siebie energii do sieci po cenach hurtowych, a kupować po cenie detalicznej.

Zobacz wideo "Czy w 2022 roku opłacać się będzie montaż fotowoltaiki?"

"A ta zawiera wliczone do ceny hurtowej opłaty dodatkowe, jak koszt praw majątkowych (białe, zielone i inne certyfikaty), koszt bilansowania, koszt profilowania, akcyzę i marże przedsiębiorstwa obrotu (stanowią one 15-20 proc. ceny hurtowej). Do tego dochodzi podatek VAT" - wyliczała wyborcza.biz.

Proponowane przez PiS zmiany spotkały się z dużym sprzeciwem przedsiębiorców, aktywistów i samorządowców, którzy przyjechali na środową komisję sejmową. Gorąca dyskusja zakończyła się decyzją Emilewicz o wycofaniu projektu.

Więcej o fotowoltaice przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwotny projekt - czyli ten wniesiony przez Emilewicz - był dla prosumentów znacznie przychylniejszy. Usuwał on co prawda obecne zasady, ale proponował rozliczenie ilościowe prosumenta z operatorem energii, tzw. net metering. Polega on na rozliczeniu salda netto ilości energii. Jeśli prosument ma saldo ujemne - płaci według taryfy detalicznej. Jeśli dodatnie - według taryfy hurtowej.

Zainteresowanie fotowoltaiką jak na razie rośnie

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, w Polsce moc zainstalowana fotowoltaiki wynosiła na koniec marca 4 475,1 MW - o ponad 134 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym tylko marcu powstało blisko 24,9 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych. Obecnie z własnych mikroinstalacji fotowoltaicznych korzysta ponad pół miliona gospodarstw domowych w naszym kraju. Według Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. ich liczba ma w najbliższej dekadzie zwiększyć się do miliona. 

Więcej o: