Zmiany w fotowoltaice. Posłowie zdecydowali

Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza nowy system rozliczeń. Nowela zakłada, że prosumenci będą mogli sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci, a za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy prądu.

W czwartek Jadwiga Emilewicz wycofała swój projekt ustawy o fotowoltaice, który miał trafić pod głosowanie w Sejmie. "Zdecydowałam się wycofać wniesiony przeze mnie projekt ustawy rozszerzającej możliwość generowania taniego i czystego prądu przez gospodarstwa domowe. Przyjęte na wczorajszym posiedzeniu Komisji do Spraw Energii poprawki znacząco pogarszają rozwój energetyki obywatelskiej" - poinformowała na Twitterze była minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W myśl ostatniej wersji projektu prosument miałby sprzedawać nadwyżki wytworzonej przez siebie energii do sieci po cenach hurtowych, a kupować po cenie detalicznej. Jednak tego samego dnia komisja zajęła się nowym projektem zmiany przepisów w tej sprawie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Gaz (zdjęcie ilustracyjne) Podwyżki cen gazu na raty. Sejmowa komisja energii przyjęła projekt ustawy

Co zmienia nowelizacja ustawy?

Sejm podczas piątkowego głosowania przyjął nowelę ustawy o odnawialnych źródłach energii. Za uchwaleniem ustawy głosowało 225 posłów, przeciw było 212, a jeden poseł wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Nowelizacja ustawy wprowadza nowy system rozliczeń, tzw. net billing, który ma obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Wszyscy, którzy staną się prosumentami do dnia wejścia w życie ustawy, będą rozliczani na dotychczasowych zasadach - w systemie opustów - przez 15 lat - podaje TVN24 za PAP.

Nowy system przewiduje, że prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci energetycznej, a za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy prądu. Będą również ponosić opłaty dystrybucyjne, z 15 proc. rabatem na opłatach zmiennych dystrybucyjnych dla energii wprowadzanej do sieci oraz zmagazynowanej tam przez osoby i podmioty niebędące przedsiębiorcami - podaje TVN24 za PAP.

Jak wyjaśnia serwis, rozliczanie w systemie net billingu ma się odbywać w okresie 12 miesięcy. Prosument będzie miał depozyt - ewidencję środków prowadzoną miesięcznie i z niego będzie mógł płacić za zużytą energię. Wartość energii, zapisywana w depozycie, ma być liczona na razie według średniej ceny miesięcznej. Prosument ma być zwolniony z płacenia VAT i PIT od energii wprowadzonej do sieci, lecz pobierając energię, zapłaci częściowo opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE i kogeneracyjną oraz akcyzę i VAT.

Zygmunt Solorz-Żak Solorz uruchomił farmę słoneczną. Jest największa w Polsce

Zainteresowanie fotowoltaiką jak na razie rośnie

Jak mówił wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska, liczba prosumentów wzrosła od 2015 roku z ok. 4 tys. do ponad 700 tys. To najbardziej dynamiczny wzrost w Unii Europejskiej. Natomiast jak pisaliśmy wcześniej, na koniec marca 2021 r., moc zainstalowana fotowoltaiki wynosiła w Polsce 4 475,1 MW - to o ponad 134 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym tylko marcu powstało blisko 24,9 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych.

Zobacz wideo Dr Kassenberg: W UE można zaoszczędzić 60% energii, to tzw. negawaty
Więcej o: