Zmiany w fotowoltaice. Posłowie zdecydowali

Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza nowy system rozliczeń. Nowela zakłada, że prosumenci będą mogli sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci, a za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy prądu.

W czwartek Jadwiga Emilewicz wycofała swój projekt ustawy o fotowoltaice, który miał trafić pod głosowanie w Sejmie. "Zdecydowałam się wycofać wniesiony przeze mnie projekt ustawy rozszerzającej możliwość generowania taniego i czystego prądu przez gospodarstwa domowe. Przyjęte na wczorajszym posiedzeniu Komisji do Spraw Energii poprawki znacząco pogarszają rozwój energetyki obywatelskiej" - poinformowała na Twitterze była minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W myśl ostatniej wersji projektu prosument miałby sprzedawać nadwyżki wytworzonej przez siebie energii do sieci po cenach hurtowych, a kupować po cenie detalicznej. Jednak tego samego dnia komisja zajęła się nowym projektem zmiany przepisów w tej sprawie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Co zmienia nowelizacja ustawy?

Sejm podczas piątkowego głosowania przyjął nowelę ustawy o odnawialnych źródłach energii. Za uchwaleniem ustawy głosowało 225 posłów, przeciw było 212, a jeden poseł wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Nowelizacja ustawy wprowadza nowy system rozliczeń, tzw. net billing, który ma obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Wszyscy, którzy staną się prosumentami do dnia wejścia w życie ustawy, będą rozliczani na dotychczasowych zasadach - w systemie opustów - przez 15 lat - podaje TVN24 za PAP.

Nowy system przewiduje, że prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci energetycznej, a za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy prądu. Będą również ponosić opłaty dystrybucyjne, z 15 proc. rabatem na opłatach zmiennych dystrybucyjnych dla energii wprowadzanej do sieci oraz zmagazynowanej tam przez osoby i podmioty niebędące przedsiębiorcami - podaje TVN24 za PAP.

Jak wyjaśnia serwis, rozliczanie w systemie net billingu ma się odbywać w okresie 12 miesięcy. Prosument będzie miał depozyt - ewidencję środków prowadzoną miesięcznie i z niego będzie mógł płacić za zużytą energię. Wartość energii, zapisywana w depozycie, ma być liczona na razie według średniej ceny miesięcznej. Prosument ma być zwolniony z płacenia VAT i PIT od energii wprowadzonej do sieci, lecz pobierając energię, zapłaci częściowo opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE i kogeneracyjną oraz akcyzę i VAT.

Zainteresowanie fotowoltaiką jak na razie rośnie

Jak mówił wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska, liczba prosumentów wzrosła od 2015 roku z ok. 4 tys. do ponad 700 tys. To najbardziej dynamiczny wzrost w Unii Europejskiej. Natomiast jak pisaliśmy wcześniej, na koniec marca 2021 r., moc zainstalowana fotowoltaiki wynosiła w Polsce 4 475,1 MW - to o ponad 134 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym tylko marcu powstało blisko 24,9 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych.

Zobacz wideo Dr Kassenberg: W UE można zaoszczędzić 60% energii, to tzw. negawaty
Więcej o: