Materiały budowlane drastycznie podrożały. Co dalej? "Powrotu do cen z 2019 r. nie ma"

Ceny mieszkań rosną, drożeją też materiały budowlane, a co za tym idzie koszt budowy domu jednorodzinnego czy remontu. Są tacy, którzy wahają się teraz, czy startować z planowanymi wcześniej inwestycjami. Czy warto poczekać na uspokojenie cen? Zapytaliśmy eksperta.

Ceny materiałów budowlanych, które monitoruje Grupa PSB, rosną od miesięcy. We wrześniu jednak (to jak na razie ostatnie najnowsze dane tej grupy) wystrzeliły i zanotowaliśmy rekordowy wzrost.

Budowa domu mocno podrożała. Ceny materiałów budowlanych w górę

Średnio w ujęciu rok do roku wyniósł on 21,7 proc., ale na przykład płyty OSB podrożały aż o 124,7 proc,, sucha zabudowa o 60,1 proc., a izolacje termiczne o 53,1 proc. Większość z 20 grup towarowych drożała w tempie dwucyfrowym, najmniej chemia budowlana (o 8,6 proc. rok do roku), wyposażenie i AGD (+8,3 proc.), farby i lakiery (+6,8 proc.), dekoracje (+6,2 proc.) oraz cement i wapno (+5,0 proc.). Co więcej, nie było takiej grupy, której ceny by spadły. Jak zauważali analitycy portalu rynekpierwotny.pl, to "zdarzyło się bodaj po raz pierwszy w historii publikacji trendów cenowych PSB". 

Jezioro Tuz w TurcjiByło jezioro, nie ma jeziora. Różowe wody Tuz wyschły zupełnie

W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku ceny wzrosły średnio o 9,8 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2020 roku i tutaj także prym wiodły płyty OSB (+54,2 proc.). Spadek rok do roku zanotowano tylko w jednej grupie - ściany i kominy - i nie był on bardzo duży, wyniósł 0,5 proc. 

Ten wrześniowy wystrzał jest mocno niezwykły. W ostatnich dwóch latach materiały budowlane drożały o około 1-2 procent rok do roku. 

Rynek nieruchomości. Czy do wysokich cen po prostu musimy się przyzwyczaić? 

Co dalej? Zastanawia to czytelników Gazeta.pl, którzy pytali m.in. "czy istnieje jakaś górna granica, za którą nastąpi korekta w dół?" oraz, wahając się z decyzją o budowie domu, "czy do wysokich cen po prostu musimy się przyzwyczaić w dłuższej perspektywie?". Na te pytania w programie Q&A odpowiadał Wojciech Matysiak, Kierownik Zespołu Analiz Nieruchomości PKO BP. 

Zobacz wideo Materiały budowlane drastycznie podrożały. Czy do wysokich cen musimy się przyzwyczaić? [Q&A]

- Troszeczkę uspokaja się na rynku materiałów budowlanych, niemniej jednak myślę, że te ceny nie spadną do poziomów z roku 2019 czy z pierwszej połowy roku 2020. Jest generalnie w gospodarce presja inflacyjna, mamy podwyższoną inflację na całym świecie - zauważał. Wyjaśniał też, czy i jak deweloperzy przerzucą wyższe koszty na kupujących. 

Co z cenami samych mieszkań? Jak mogą na nie wpłynąć podwyżki stóp procentowych? Czy do Polski wejdą fundusze skupujące setkami mieszkania pod wynajem? Całą rozmowę z ekspertem można obejrzeć pod poniższym linkiem:

To już bańka czy boom? Rynek nieruchomości okiem eksperta w programie q&aRekord w hipotekach. Bańka czy boom? Rynek nieruchomości okiem eksperta

Więcej o: