NBP znów pisze o trąbce. Fala komentarzy. "Rośnie nie tylko inflacja, ale i poziom zażenowania"

"Kto jest kierownikiem polowania? Podpowiedź: dał sygnał i uruchomił wielką falę ataków na Narodowy Bank Polski" - to najnowsza "sonda" na Twitterze zamieszczona przez Narodowy Bank Polski. Wywołała falę komentarzy. "Poziom wam spada szybciej niż kurs złotówki" - piszą dziennikarze, ekonomiści, eksperci.

Narodowy Bank Polski kontynuuje serię budzących kontrowersje wpisów na Twitterze. W ubiegłym tygodniu oprócz serii wpisów wychwalających Adama Glapińskiego, prezesa NBP, pojawił się też twitt nie do końca zrozumiały. "Kierownik polowania zagrał na trąbce i ogary poszły w las" - głosił krótki komunikat. 

NBP znów pisze o polowaniu, ogarach i trąbce

Próbowaliśmy poznać sens wypowiedzi, jednak biuro prasowe NBP, poinformowało nas w ubiegłym tygodniu, że nie będzie komentować sprawy. Ta jednak wróciła w poniedziałek. Pojawił się bowiem kolejny wpis nawiązujący do zeszłotygodniowego. "Kto jest 'kierownikiem polowania'? Podpowiedź: dał sygnał i uruchomił wielką falę ataków na Narodowy Bank Polski" - czytamy w najnowszym twitcie. Dołączono do niego ankietę z czterema odpowiedziami: Donald, Corargol, Maja i Gargamel. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Protesty podczas COP26COP26. Politycy debatują, aktywiści protestują. "Zakończcie zdradę"

Fala komentarzy po wpisie NBP. "Poziom wam spada szybciej niż kurs złotówki"

Pod wpisem NBP pojawiło się wiele krytycznych komentarzy. Wiele pochodzi ze strony polityków i dziennikarzy. "Rośnie nie tylko inflacja, ale i poziom zażenowania wpisami NBP" - pisze dziennikarz TOK FM Tomasz Setta. "Poziom wam spada szybciej niż kurs złotówki" - napisała Partia Zieloni. "Największa fale ataków na NBP uruchomiło biuro prasowe Prośba: Podpisujcie Państwo te tweety imionami i nazwiskami, bo skoro na reputacji instytucji wam nie zależy, to może chociaż zależeć będzie na własnej. Poza tym nie wierzę, że wszyscy pracownicy BP popierają taką politykę" - stwierdził z kolei Michał Żuławiński z serwisu Bankier. "Mam nadzieje, ze chociaż Państwo się dobrze bawią" - napisał z kolei Radomir Wit z TVN24.

Wpis komentują też ekonomiści i eksperci. Pawel Tokarski z think-tanku SWPBerlin napisał: "Zastanawiam się, co będzie następne. NBP wydrukuje banknoty z karykaturami Donalda Tuska?"

Komentatorzy o komunikacji NBP. "To też jest narzędzie"

Wpisy na Twitterze to, zdaniem części komentatorów, niejedyny problem w komunikacji Narodowego Banku Polskiego. Marek Chądzyński, autor portalu 300gospodarka.pl stwierdza, że "komunikacja to też narzędzie". "Jak konkretnie komunikacja miałaby pomagać stabilizować wartość pieniądza? Brzmi to dość abstrakcyjnie. Ale w gruncie rzeczy sprowadza się do jednego: bank musi być przekonujący w tym, co mówi ustami swoich przedstawicieli" - wyjaśnia. 

Rafał Hirsch, publikujący w Business Insider, w swojej krytyce idzie jeszcze dalej. "Byłoby dobrze, gdyby prezes NBP Adam Glapiński przestał być prezesem tego banku" - pisze. Powołuje się na ekonomistów, wedle których "Rada Polityki Pieniężnej i prezes NBP swoją biernością pozwolili na wzrost oczekiwań inflacyjnych, który teraz utrudnia walkę z inflacją". 

Zdaniem dziennikarza zamieszanie wokół NBP trzeba przeciąć. "Prezydent powinien także jak najszybciej dać znać, czy prezes Glapiński zostaje na drugą kadencję, czy nie, a jeśli nie, to kto ma być jego następcą i to ten następca powinien jak najszybciej zająć się zarządzaniem oczekiwaniami inflacyjnymi w Polsce" - stwierdził.

Złota moneta z wizerunkiem Lecha KaczyńskiegoBędzie też 500 zł z Lechem Kaczyńskim. Do kupienia po 12 tys. zł

Więcej o: