Czterodniowy tydzień pracy to najatrakcyjniejszy dla Polaków benefit. Czego jeszcze chcą pracownicy?

Niemal trzy czwarte badanych wskazało czterodniowy tydzień pracy jako najbardziej atrakcyjny benefit związany z czasem pracy. Na drugim miejscu znalazła się praca hybrydowa.

Firma HRK zauważa, że w związku ze zmianami na rynku pracy, jakie przyniosła pandemia, na znaczeniu straciły klasyczne benefity. Karty sportowe, dofinansowanie szkoleń czy biletów na wydarzenia kulturalne, nie są już tak cenione. Firma przeprowadziła więc badanie metodą CAWI na 200 osobach, by znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie benefity cenią sobie teraz pracownicy. 

Zobacz wideo O fotografii biznesowej w przystępnych słowach. "Coraz bardziej zależy im na ludzkiej twarzy"

Czterodniowy tydzień pracy - marzenie pracownika. Pracodawcy już wolą 5x6 godzin 

Najbardziej pożądanym benefitem jest płatna w 100 proc. praca cztery dni w tygodniu, którą wskazało 73 proc. ankietowanych. To także najważniejszy benefit przy decyzji o zmianie pracy - uznało 64 proc. badanych. Jak można przeczytać w badaniu, "Pandemia sprawiła, że pracodawcy otworzyli się na możliwości, jakie niesie ze sobą elastyczny czas pracy, jednak dodatkowy dzień wolny przy utrzymaniu tego samego wynagrodzenia, to wciąż dla nich zbyt wiele".

Więcej na temat rynku pracy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jednocześnie jednak firmy, które wprowadziły krótszy czas pracy, mają z tym pozytywne doświadczenia. Potwierdza to także Szymon Pieczyński, managing director w Kava, gdzie wprowadzono 6-godzinny dzień pracy. 

Efekty zmiany były takie, jak oczekiwaliśmy - komfort pracy się zwiększył, co przełożyło się na wysoką jakość pracy projektowej i zadowolenie klientów. Pozytywny odbiór zmiany przez zespoły, rosnąca jakość realizowanych projektów, pozwalają nam myśleć o kolejnych udoskonaleniach, takich jak dedykacja czasu na edukację czy rozwój pracowników

- mówi Pieczyński. 

Skrócenie czasu pracy znalazło się w nowej deklaracji programowej partii Razem. 

Jakie benefity cenią pracownicy?

Drugi najczęściej wskazywany benefit, to możliwość pracy hybrydowej, wybrany przez 68 proc. ankietowanych. Niewiele mniej osób, bo 63 proc. odpowiedziało, że ważny jest dla nich ruchomy czas pracy (rozpoczęcie w okienku 7.00-10.00 z zachowaniem ośmiogodzinnego dnia pracy). 

Tylko 47 proc. wskazało dodatkowy płatny urlop (urodziny, dzień dziecka, itd.), a 47 proc. "luźny piątek". 

Do najmniej popularnych benefitów należą dodatkowy urlop rodzicielski (23 proc.), możliwość pracy w 100 proc. zdalnie (6 proc.). Równoważny czas pracy (np. 4 razy w tygodniu po 9 godzin) oraz urlop dla poratowania zdrowia wybrało tylko 5 proc. ankietowanych. 

Więcej o: