Europejski Dzień Równej Płacy. W niektórych branżach Polki zarabiają o 30 proc. mniej niż Polacy

4 listopada przypada Europejski Dzień Równej Płacy, który ma przypominać o nierównościach płacowych między mężczyznami a kobietami w krajach Unii Europejskiej. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Jak wypadamy na tle innych europejskich państw?

Jak informuje Polska Agencja Prasowa cytowana przez radio RMF FM, luka płacowa między Polkami a Polakami wynosi 8,5 proc. i okazuje się, że jest jedną z najniższych w Europie.

Najgorzej sytuacja wygląda m.in. w Estonii - tu różnica wynosi aż 21,7 proc., na Łotwie - 21,2 proc., w  Austrii -19,9 proc., w Niemczech (19,2 proc.). Z kolei najmniejsze różnice między zarobkami kobiet i mężczyzn występują w Luksemburgu - 1,3 proc., Rumunii - 3,3 proc. i we Włoszech 4,7 proc.

Zobacz wideo Grochowski: Mamy gotowe mieszkania i pracę dla migrantów

Przeczytaj więcej informacji na temat biznesu i gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl.

Zdarza się, że luki płacowe między zarobkami Polek i Polaków wynoszą 30 proc. 

Luki płacowe to różnice w wynagrodzeniu między kobietami i mężczyznami pracującymi na tych samych stanowiskach. Jak podaje Europejski Urząd Badań Statystycznych Eurostat, kobiety zarabiają średnio 14 proc. mniej od mężczyzn. Oznacza to, że dysproporcje w zarobkach Polek i Polaków są średnio o 5,6 pkt. proc. niższe niż średnia europejska. 

Jak donosi radio RMF FM najniższa luka płacowa w Polsce, występuję między kobietami a mężczyznami w grupie wiekowej 55-64 i wynosi 0,1 proc. Z kolei w grupie 45-55 lat to 8,2 proc. Najwyższa dysproporcja między zarobkami jest w grupie wiekowej 34-44 i wynosi 13,6 proc., w grupie 25-34 to 11 proc., a różnica w płacach między kobietami a mężczyznami do 25. roku życia jest równa 9,8 proc. 

Największe dysproporcje w wynagrodzeniu obserwowane są w sektorach, w których zatrudnieni są głównie mężczyźni. Luka płacowa w Polsce w sektorze "Informacja i Komunikacja" wynosi aż 28,2 proc., jednak największa jest w  "Działalności Finansowej i Ubezpieczeniowej" - tu kobiety zarabiają na tych samych stanowiskach co mężczyźni 30,8 proc. mniej.

Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

Trwa Kongres Polska Moc Biznesu

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg otworzyła 3 listopada Kongres ESG - Polska Moc Biznesu, który potrwa do 5 listopada. W spotkaniu bierze udział ponad 150 przedstawicieli rządu i organizacji pozarządowych, firm, samorządów, a także naukowców. Trzy główne tematy Kongresu to społeczeństwo, gospodarka i ekologia. Nazwy odpowiadają poszczególnym dniom konferencji.

W swym wystąpieniu Marlena Maląg podkreśliła, że aby dobrze rozwijała się gospodarka, trzeba przede wszystkim myśleć o rozwoju społeczeństwa. - Z tego kierunku nigdy nie zejdziemy, bo to jest perspektywa do rozwoju naszego kraju - mówiła.

Urząd Obostrzenia w urzędach. Ograniczony dostęp dla petentów przez koronawirus

Więcej o: