Ministerka klimatu potwierdza: Będzie bon energetyczny. Obejmie "wszystkie grupy potrzebujące"

- Dokonaliśmy kilku uzupełnień, by na pewno nikogo nie wykluczyć i objąć dodatkiem energetycznym wszystkie grupy potrzebujące - zapewniła Anna Moskwa, ministerka klimatu. Bon energetyczny ma być elementem większego pakietu, który ma powstrzymać wzrost inflacji.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że w najbliższych dniach zostaną przedstawione szczegóły dodatku energetycznego. Podczas otwarcia konferencji energetycznej Europower podkreśliła, że wraz z rosnącymi cenami dodatek taki musi się pojawić.

Wyjaśniła, że chodzi o to, by grupy w najtrudniejszej sytuacji finansowej nie zostały dotknięte zmianami widocznymi na rynku. Dodała, że dodatek energetyczny dla odbiorców wrażliwych energii obejmie grono nieco szersze, niż wcześniej planowano - informuje Polska Agencja Prasowa. 

- Dokonaliśmy kilku uzupełnień, by na pewno nikogo nie wykluczyć i objąć dodatkiem energetycznym wszystkie grupy potrzebujące - zapewniła. Szczegóły rozwiązania resort zaprezentuje "w ciągu kilku dni". 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Bon energetyczny częścią pakietu antyinflacyjnego

Anna Moskwa wyjaśniła też, że nowe świadczenie to element większego pakietu rozwiązań, których celem jest przeciwdziałanie inflacji. W ubiegłym tygodniu zapowiedział go premier Mateusz Morawiecki. - W ciągu kilku dni chcemy zaprezentować pakiet rozwiązań wspierających Polaków, zwłaszcza mniej zamożną część społeczeństwa. To ma być tarcza, która częściowo zamortyzuje wzrost cen ciepła, gazu, paliw czy żywności - stwierdził premier w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Wcześniej szef rządu wyjaśniał, że inflacja to głównie domena Narodowego Banku Polskiego, ale podkreślił jednocześnie, że "są dostępne instrumenty po stronie rządowej". Zapewnił, że rząd będzie działał wszędzie tam, gdzie "gdzie tylko ma możliwość złagodzenia skutków inflacji z punktu widzenia portfeli obywateli".

Ministerka klimatu: energetyka wiatrowa kluczowa dla transformacji

Z wypowiedzi szefowej resortu klimatu i środowiska wynika, że należy się spodziewać aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku.

W swym wystąpieniu mówiła także o wyzwaniach - wskazała między innymi na morską energetykę wiatrową. "Nie ma już wątpliwości, że jest to jeden z kluczowych elementów naszej transformacji" - podkreśliła.

Anna Moskwa mówiła także o sektorze wodorowym. Podkreśliła, że Polska ma rolę jedną z wiodących w Europie.

Więcej o: