Mandaty za brak maseczek. Straż miejska na Mazowszu dostała nakaz karania

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił się do lokalnych włodarzy gminnych i powiatowych o to, by ci zobowiązali m.in. straż miejską do karania za niezakrywanie ust i nosa. Mandaty mają być nakładane za brak maseczki w galeriach handlowych lub w środkach komunikacji zbiorowej.

"Wojewoda mazowiecki nakazuje, aby strażnicy miejscy zaczęli nakładać mandaty za brak maseczek w galeriach handlowych i komunikacji miejskiej. Powołuje w się na zmiany z 28.10.2020 r. do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi" - napisał na Twitterze dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski. 

Policja wypisuje mandat (zdjęcie ilustracyjne)Policja wystawia mandaty za brak maseczek. W Słupsku - aż 250 interwencji w weekend

W swoim poście dziennikarz zamieścił fragment pisma wojewody do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Konstanty Radziwiłł wzywa w nim do "niezwłocznego" karania mandatami za łamanie nakazu zasłaniania nosa i ust.

Policja wystawia mandaty za brak maseczek

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, działania mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa funkcjonariusze Komendy Miejskie Policji w Słupsku (Pomorskie) prowadzą nieprzerwanie od początku pandemii. W ramach codziennych obowiązków, jak podały służby prasowe, sprawdzają, czy mieszkańcy i turyści stosują się do obowiązujących obostrzeń, w tym do zasłaniania ust i nosa w miejscach objętych nakazem.

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Z informacji przekazanych przez słupską policję wynika, że w miniony weekend funkcjonariusze podjęli ponad 250 interwencji, m.in. w centrach handlowych wobec osób, które nie zastosowały się do obowiązku zakrycia ust i nosa.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Na blisko 100 osób nałożyli mandaty karne, w trzech przypadkach sporządzili wnioski o ukaranie do sądu. Od początku listopada interweniowali z kolei 1860 razy, mandatem ukarali 605 osób i sporządzili 20 wniosków o ukaranie do sądu" - podała słupska policja i zapowiedziała kontynuację kontroli stosowania się do obostrzeń. 

Protesty podczas COP26COP26. Politycy debatują, aktywiści protestują. "Zakończcie zdradę"

Więcej o: