Inflacja przebija sufit, rząd odpala tarczę. Ekspert tłumaczy, czy to kapiszon. "Studio Biznes" wyjaśnia

Inflacja, która osiągnęła niewidziany od 20 lat poziom 7,7 proc., spadnie - zapewnia rząd. I odpala tarczę antyinflacyjną, która ma obniżyć ceny. Jak dalece te działania mogą być skuteczne? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to prof. Marian Noga, ekonomista. W tym odcinku sprawdzimy też, jak sprawuje się Toyota Mirai. Będzie też o sporcie i technologii.
Zobacz wideo "Studio Biznes" nie tylko o inflacji

Inflacja w listopadzie, według wstępnego szacunku GUS, wspięła się na poziom niewidziany od 20 lat i wyniosła 7,7 proc. Tempo utraty wartości pieniądza rośnie, bo w październiku było o procent mniejsze. Sami przedstawiciele rządu przyznają, że inflacja jeszcze w tym roku może przekroczyć barierę 8 proc. Jednocześnie zapewniają, że pakiet inflacyjny, który ma wejść w życie jeszcze w grudniu, doprowadzi zarówno do spadku cen jak i inflacji. Ma być niższa w pierwszym kwartale przyszłego roku o 1-1,5 proc.

Jak wysoko może wznieść się inflacja? Ekspert programu "Studio Biznes" wyjaśnia

O tym, jak bardzo groźna jest inflacja, jak długo może utrzymywać się na poziomie niebezpiecznym dla portfeli Polek i Polaków, Łukasz Kijek porozmawia z ekspertem. Prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej, wykładowca, wyjaśni w programie "Studio Biznes", czego możemy się spodziewać.

Ekspert opowie też, jaki efekt może przynieść tarcza antyinflacyjna, czy rząd nie spóźnił się z jej wprowadzeniem? Przedstawi także wyliczenia dotyczące tego, kto na inflacji najbardziej traci i jak zarabia na niej budżet państwa. 

Bartłomiej Derski z eksperckiego portalu WysokieNapiecie.pl wyjaśni z kolei, czy tarcza antyinflacyjna faktycznie obniży ceny energii elektrycznej. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział bowiem nie tylko, że prąd będzie objęty niższą akcyzą i podatkiem. Zaapelował też do koncernów energetycznych, by nie wykorzystywały wprowadzenia tarczy do podwyższania cen. 

Złota Piłka, technologia i motoryzacja

W programie "Studio Biznes" zobaczymy też relację z Paryża, gdzie przyznano Złotą Piłkę. Redakcja moto.pl opowie, jak na drodze sprawuje się Toyota Mirai — wyjątkowy sedan. Nie zabraknie też wizyty w świecie technologii, po którym oprowadzi Daniel Maikowski.

Emisja programu jak zwykle na stronie głównej Gazeta.pl w środę o godz. 12.00.

Więcej o: