Na autostradach A2 i A4 bez bramek. Zapłacisz przez e-Toll, mPay lub na stacji benzynowej [LISTA]

Od środy 1 grudnia na części odcinków A2 i A4 znika konieczność zatrzymywania się na bramkach. Zamiast tego trzeba wykupić e-bilet. Można to zrobić przez aplikacje (m.in. mPay) lub na jednej z 234 stacji benzynowych.

Jak mówiła szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, zmiany dotyczą przede wszystkim samochodów osobowych i motocykli.

Od 1 grudnia użytkownicy takich pojazdów za przejazdy płatnymi odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica mogą opłacić jedynie w sposób elektroniczny, a system manualny nie będzie już dostępny. Kierowcy, wjeżdżając na płatny odcinek autostrady nie będą zatrzymywać się, żeby pobrać bilet, a zjeżdżając - aby bilet opłacić u inkasenta.

Ruch będzie odbywał się płynnie. Manualny System Poboru Opłat został wygaszony, a państwowe odcinki autostrad A2 i A4 zostały objęte wyłącznie systemem e-TOLL.

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć na temat Huawei nova 9 [TOPtech]

Jak zapłacić za przejazd autostradą?

Kierowcy za przejazd autostradami zapłacą e-biletem autostradowym, który będą mogą zakupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL oraz w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów lub za pomocą aplikacji e-TOLL PL, czy przy pomocy urządzeń pokładowych przekazujących dane geolokalizacyjne do systemu.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Aplikacje partnerów, z których można skorzystać to:

  • mPay
  • Spark
  • Orlen Pay, 
  • mFlota.

Podano również listę stacji, na których można kupić e-bilet, można ją sprawdzić pod TYM adresem. Należy kliknąć "wybierz opcję" i odnaleźć filtr e-bilet autostradowy.

Zmiany w organizacji ruchu na A2 i A4

W związku ze zmianą systemu poboru opłat, od pierwszego grudnia na placach poboru opłat na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica obowiązuje nowa organizacja ruchu.

Na placu Stryków i Żdżary kierowcy mają do dyspozycji trzy skrajne, prawe pasy wjazdowe i wyjazdowe. Z ruchu wyłączone zostały środkowe pasy ruchu na tych placach.

Z kolei na placach Żernica i Karwiany kierowcy mogą korzystać z czterech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostały środkowe pasy ruchu na tych placach. Na wszystkich tych odcinkach autostrad nie ma już możliwości pobrania biletu kartonikowego w bileterkach ani opłacenia przejazdu w kiosku u inkasenta.

Place Poboru Opłat zostały oznakowane i obowiązuje na nich ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę. Za przejazd bez opłaty grozi grzywna w wysokości do 500 złotych.

Więcej o: