1000 plus od rządu za 10 urodzonych prosiąt. "Za około tysiąc złotych lochę można spokojnie utrzymać"

Rząd zapowiedział wypłatę tysiąca złotych za każde dziesięcioro prosiąt dla producentów trzody chlewnej. Dofinansowanie ma pomóc w walce ze skutkami wirusa ASF.

Program wsparcia finansowego do urodzonych prosiąt pomoże zredukować skutki finansowe występowania wirusa ASF - mówił podczas konferencji prasowej w resorcie rolnictwa wicepremier Henryk Kowalczyk. 

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć na temat Huawei nova 9 [TOPtech]

Dofinansowanie, by złagodzić skutki ASF

Minister zapowiedział, że o pieniądze producenci trzody chlewnej będą mogli ubiegać się za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na ten cel przeznaczono około 400 milionów złotych.

Więcej na temat działań rządu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dofinansowanie przysługuje rolnikom utrzymującym lochy i produkującym prosięta:

  • urodzone w gospodarstwie rolnym od 15 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r.,
  • których oznakowanie zostało lub zostanie zgłoszone do ARiMR do 15 kwietnia 2022 r.
  • Pomoc będzie przysługiwać do stada zarejestrowanego na dzień 15 listopada 2021 r.
Wspomagać chcemy główne te małe, rodzinne hodowle. Maksymalna liczba loch, których objęlibyśmy wsparciem to jest 500 sztuk. Pozwala to na dowolne gospodarowanie środkami, chcemy wspólnie przetrzymać ten trudny okres dla hodowców. Myślę, że za około tysiąc złotych lochę można spokojnie utrzymać

- dodał wiceszef rządu.

Wnioski od kwietnia

Nabór wniosków ma się rozpocząć w kwietniu przyszłego roku. Przewidziana pomoc ma wynieść tysiąc złotych do 10 urodzonych i zarejestrowanych prosiąt. Wsparcie ma pozwolić na odbudowę pogłowia trzody chlewnej - przypomniał sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Norbert Kaczmarczyk:

To ważne wsparcie zmierzające do zabezpieczenia ciągłości hodowli. Tylko w ten sposób pomagając w utrzymaniu loch jesteśmy w stanie wesprzeć proces odbudowy pogłowia, które właśnie przez ASF spada

- dodał Kaczmarczyk.

Wypłata pomocy ma zakończyć się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Więcej o: