Minimalny mandat za przekroczenie prędkości? Nie 50 zł, ale też nie 400 zł. Zmiany w taryfikatorze

Sejm odrzucił poprawkę Senatu dot. taryfikatora mandatów. Najniższa kara za przekroczenie prędkości wzrośnie, ale nie aż do 400 zł.

Na 43. posiedzeniu Sejm przegłosował nowelizację ustawy o ruchu drogowym, która czeka teraz już tylko na podpis prezydenta. Najważniejsza zmiana to podniesienie wysokości mandatów oraz grzywien sądowych dla piratów drogowych. 

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć na temat Huawei nova 9 [TOPtech]

Minimalny mandat za przekroczenie prędkości

Senat przegłosował jeszcze bardziej rygorystyczne kary za przekroczenie prędkości niż te w pierwotnej wersji ustawy. Wyższa Izba chciała, by minimalny mandat za przekroczenie prędkości wzrósł do 400 zł. Obecnie jest to 50 zł. 

Więcej informacji z kraju znajdziesz i przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Sejm jednak odrzucił tę poprawkę - podaje RMF FM. Nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądał cały taryfikator, mimo że nowe przepisy wchodzą w życie już 1 stycznia 2022 roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma go podać na dniach. Póki co na 800 zł określono mandat za przekroczenie prędkości o 30 km/h. Z nieoficjalnych informacji wynika, że każde kolejne przekroczenie prędkości o 10 km/h to będzie kolejne 800 złotych - nawet do mandatu w wysokości 5 tysięcy złotych.

Im prędkość będzie wyższa, tym mandat będzie wyższy

- mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Jakie zmiany w mandatach i grzywnach dla piratów drogowych?

Kolejna zmiana dotyczy punktów karnych. Ich liczba za szybką jazdę czy wyprzedzanie przed pasami wzrośnie z 10 do 15 punktów. Ponadto zostaną skasowane dopiero po dwóch latach liczonych od daty spłacenia mandatu. Liczba zgromadzonych punktów ma również wpływać na wysokość składki OC.

Większe mają być też grzywny sądowe za wykroczenia drogowe, które wzrosną z 5 do 30 tys. złotych. 

Więcej o: