Nowe znaki drogowe na polskich drogach już od dziś. Jest ich siedem

Od czwartku 2 grudnia na polskich drogach można montować już nowe znaki. Łącznie jest to siedem nowych oznaczeń. Większość z nich dotyczy oznaczeń stacji ładowania samochodów elektrycznych.
Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć na temat Huawei nova 9 [TOPtech]

Dzisiaj (2 grudnia) weszły w życie przepisy pozwalające na montowanie na polskich drogach znaków informujących o punktach ładowania pojazdów elektrycznych. Zmiany dotyczą również wprowadzenia zbiorczych tablic informacyjnych oraz znaków zapowiadających zbliżający się pas wyłączenia na drodze ekspresowej.

Nowe znaki drogowe dla samochodów elektrycznych

Cztery z siedmiu nowych oznakowań dotyczą oznaczenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Podstawowy znak informujący o takiej stacji zawiera zielony dystrybutor z napisem EV. W przypadku stacji benzynowej z możliwością ładowania elektryków, do czarnego znaku dystrybutora dodano ten zielony. Są to znaki D23b oraz D-23c.

Oznaczenia pojawią się również na dwóch zbiorczych tablicach przy punktach postoju. W tej wersji zielony dystrybutor występuje jednak bez napisu EV. Chodzi i tablice D34b w dwóch wersjach. Znakom można się przyjrzeć w galerii do artykułu.

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Nowe znaki mają na celu promować elektromobilność i poprawę komfortu podróżowania osób już korzystających z pojazdów elektrycznych.

Znaki drogowe na drogach ekspresowych

Nowe przepisy wprowadziły także trzy nowe znaki uzupełniające: F-14d, F-14e i F-14f. Informują one kierowców, podróżujących drogą ekspresową, o zbliżającym się pasie wyłączenia. Jest to rozwiązanie znane dotychczas z autostrad (tam jednak tło znaków jest koloru niebieskiego). 

"Rozstrzygnęliśmy już trzy przetargi na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych na autostradach A1, A2 i A4 oraz drogach ekspresowych S3, S7 i S8. W efekcie tych postępowań podpisaliśmy łącznie 35 umów na budowę 55 stacji ładowania pojazdów elektrycznych na MOP-ach kat. I. Pierwsze stacje zostały już oddane do użytku kierowców" - podaje tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Więcej o: